Zayıflama ürünlerinin bileşiminde bulunan tıbbi bitkiler üzerine araştırmalar
Investigation of pharmaceutical herbs in weight loss products
- Tez No: 224707
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖZDE ELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalısmada ülkemizde kullanılmakta olan zayıflama çaylarının bilesiminde bulunan tıbbi bitkiler incelenmistir. Bunların basında Pimpinella anisum L. (anason), Foeniculum vulgare Miller. (rezene), Achillea millefolium L. (civanperçemi), Cassia angustifolia Vahl. ve Cassia acutifolia Delile (sinameki), Urtica dioica L. ve Urtica urens L. (ısırgan) ve Linum usitatissimum L. (keten) gelmektedir. Bu bitkilerin çogunun diüretik, spazmolitik, karminatif ve laksatif etkileri bulunmaktadır. Bunların yanında Agropyron repens L. (ayrık), Zea mays L. (mısır), Juniperus communis L. (ardıç), Cerasus avium L. ve C. vulgaris Miller. (kiraz),Thymus sp. L. (kekik), Melissa officinalis L. (ogulotu) gibi bitkiler de bulunmaktadır. Bitkilerin büyük bölümü ülkemizde dogal yayılıs göstermekte ya da kültürü yapılmaktadır. Sadece Peumus boldus, Cassia angustifolia Vahl ve Cassia acutifolia Delile (sinameki) dünyanın belirli bölgelerinde yetismektedir. Bitkilerin etkileri, tasıdıkları uçucu yag, flavonoit, müsilaj, sabit yag, alkaloit, saponin ve glikozitler gibi çesitli madde gruplarına baglıdır. Örnegin; Pimpinella anisum L. (anason) ve Foeniculum vulgare Miller. (rezene) anetol içermektedir. Bu yüzden etkileri hemen hemen aynıdır. Cassia angustifolia Vahl ve Cassia acutifolia Delile (sinameki) glikozit olarak Sennozid A ve B içermektedir ve laksatif etkileri buradan kaynaklanmaktadır. Achillea millefolium L. (civanperçemi) bitkisi kamazulen içermektedir. Urtica dioica L. ve Urtica urens L. (ısırgan) diüretik etkilerinin yanında prostat tedavisinde de kullanılmaktadır. Bitkisel zayıflama ürünlerinin dogrudan kilo kaybettirici ve yag yakıcı etkisi bulunmamaktadır. Bu ürünler özellikle diüretik ve laksatif etkileri nedeniyle, sıvı kaybını artırarak vücuttan fazla suyun atılmasını saglamakta ve bu da insanlarda geçici bir agırlık kaybına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we have investigated pharmaceutical herbs in weight loss teas which are used in our country. Mainly of these plants are Pimpinella anisum L., Foeniculum vulgare Miller., Achillea millefolium L., Cassia angustifolia Vahl and Cassia acutifolia Delile, Urtica dioica L. and Urtica urens L. and Linum usitatissimum L. These herbs have diuretic, spasmolitic, carminative and laxative effects. We have also investigated Agropyron repens, Zea mays L., Juniperus communis L., Cerasus avium L.and C. vulgaris Miller., Thymus L., Melissa officinalis L.. Most of these herbs are grown naturally or cultivated in our country. Only Peumus boldus, Cassia angustifolia Vahl and Cassia acutifolia Delile cultivated various places in world. The effects of plants depend on the essential oils, mucilages, alcaloids, oils, glycosides. Pimpinella anisum L. and Foeniculum vulgare Miller. include anethol, in this reason they have the same effect. Cassia angustifolia Vahl and Cassia acutifolia Delile include the Sennozside A and B glycosides. These glycosides are the reason of laxative effect. Achillea millefolium L. includes Chamazulene. Urtica dioica L. and Urtica urens L. used in prostat therapy beside of its diuretic effect. These herbal products have not got directly weight loss or far burning effects. These products increase the loss of water and supplies the dismissing of the water from body and this reasons to temporary weight loss.