Akut koroner sendromlarda vücut sıcaklığı değişikliklerinin hasta sonuçlarına etkisi
The effect of on patient results of body temperature variations in acute coronary syndromes
  1. Tez No: 224810
  2. Yazar: SERAP ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLÜMSER ARGON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu arastırma akut koroner sendromlarda vücut sıcaklıgı degisikliklerinin hasta sonuçlarına etkisini belirlemek üzere betimleyici (iliskisel) bir çalısma olarak planlanmıstır. Eylül 2005-Mayıs 2007 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Klinigi Koroner Yogun Bakım Ünitesine, AKS tanısı ile yatan, toplam 233 hasta (113 KAP-NSTEMI- 120 AMI) arastırmanın örneklemini olusturmustur. Arastırmada örneklem Power Analysis yöntemi ile belirlenmistir. AKS tanısı ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Klinigi Koroner Yogun Bakım Ünitesine yatan, arastırmaya dahil edilme kriterlerini karsılayan ve bilgilendirilmis onam formunu imzalayan hastaların koroner yogun bakım ünitesine geldiklerinde vücut sıcaklıgı, kalp hızı, kan basıncı, gögüs agrısı siddeti ölçümü yapılmıs ve ölçüm çizelgesine gögüs agrısının baslangıcından sonraki saat ve de ölçüm saatiyle birlikte kayıt edilmistir. nfarktüs büyüklügünü tayin etmek için venöz kan örnekleri alınarak CK, CK-MB, cTnT ve cTnI degerlerine bakılmıstır. Daha sonra da veri toplama formunda yer alan veriler toplanmıstır (hastanın durumu stabil oldugunda-yatısın ikinci yada dördüncü saatinde). Hastanın durumuna uyan zaman dilimlerinde de diger ölçüm verileri toplanmıstır. Gögüs agrısının baslancının ilk 24 saatlik sürecinde vücut sıcaklıgı, kalp hızı, kan basıncı, gögüs agrısı siddeti izlemleri iki saatlik aralıklarla yapılıp kayıt edilmistir. Gögüs agrısının baslangıcının ikinci 24 saatinde ölçümler dört saatlik, koroner yogun bakım ünitesinde kalınan diger günler içinde altı saatlik, serviste kalınan günler içinde ise 12 saatlik aralıklarla yapılarak kayıt edilmistir. Ayrıca gögüs agrısının baslancının 24. ve 48. saatinde tekrar venöz kan örnegi alınmıstır (rutine denk gelen saatlerde rutin için alınan kanların sonuçları kullanılmıstır) ve biyokimyasal belirteçlere bakılmıstır.
Özet (Çeviri)
This research was planned as a descriptive study to determine the effect of changes in body temperature in acute coronary syndromes (ACS) on patient outcomes. The study was conducted between September 2005 and May 2007 with a total of 233 patients (113 UAP-NSTEMI and 120 AMI) admitted to the Cardiology Service's Coronary Intensive Care Unit (CCU) at Ege University Medical Faculty Hospital with the diagnosis of ACS who were included in the research sample. The sample was determined for the research with the Power Analysis method. Patients admitted to the CCU at Ege University Medical Faculty Hospital with a diagnosis of ACS who met the research inclusion criteria and who signed the informed consent form had their body temperature, heart rate, blood pressure and chest pain severity measured when they came to the CCU and the hour when they began to have chest pain was recorded with measurement hours on the Measurement Graph. Venous blood samples were taken for CK, CK-MB, cTnT and cTnI to determine the size of infarct. Then data were also collected on the data collection form (when the patient's condition was stable, at the second or fourth hour after admission). Other measurement data were collected during the periods of time when the patient was awake. During the first 24 hours after the beginning of chest pain, the heart rate, blood pressure, and chest pain severity were measured and recorded every two hours. In the second 24 hours after chest pain began the measurements were made every four hours and recorded, and on the remaining days the patient stayed in the CCU every six hours, and on the ward every 12 hours. In addition at the 24th and 48th hours after chest pain began venous blood samples were taken again (blood results were used that were taken routinely at hours that were balanced with the routine) and biochemical markers were examined.