Preeklampsi patogenezinde plasental apoptozisin yeri
The role of plasental apoptosis in pathogenesis of preeclampsia
  1. Tez No: 224849
  2. Yazar: MÜRÜDE ÇAKARTO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gebeliğin hipertansif hastalıklarından olan preeklampsi/eklampsi, fetal ve matemal morbidite/mortalitesi yüksek olan proteinüri ve multiorgan yetmezliği ile giden bir patolojidir. Hastalık gelişiminde iki önemli patoloji yetersiz trofoblast invazyonu ve endotel disfonksiyonudur.“Apoptozis”yada“programlanmış hücre ölümü”, bir hücrenin tek basma, çevre doku ve hücrelerin hasarlanmasmdan etkilenmeden yaşamına son vermesidir. Hem fizyolojik hem de patolojik olaylarda görülmektedir. Preeklampsi, IUGR ve EMR gibi komplikasyonlu gebeliklerde de artmış apoptozis saptanması dikkatleri plasenta ve plasentadaki apoptotik mekanizmalar üzerine çekmiştir.Bu çalışmada preeklampsi patogenezinde plasental apoptozisin yerini araştırmayı amaçladık. Eylül 2006 ve Eylül 2007 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde doğum yapmış 30 hastada yapılmıştır. Çalışma elektif şartlarda sezaryen doğum yapmış 15 sağlıklı gebe ve sezaryen ile doğum yapmış 15 preeklamptik hastadan alınan plasenta örneklerinde yapıldı.Operasyon sırasında plasental yatakdan punch biyopsi alındı. Laboratuvar çalışmalarında doku örneklerinde apoptozis TÜNEL, caspase-3 ve Bax immünohistokimya tekniği ile değerlendirilerek apoptozis oranları saptandı.İki grup arasında hastaların yaş ve pariteleri arasında istatistiksel olarak anlamlı birfark yoktu. 1. ve 5. dakika Apgar skorları kontrol grubuyla karşılaştırıldıgında düşük doğum ağırlığı ve erken gebelik haftası ile uyumlu bir şekilde daha düşük bulunmuştur. Sonuçlar istatistiksel olarak anlamlıdır.İki grup arasında hastaların plasenta ağırlıkları açısından istatistiksel olarak anlamlı birfark yoktu.Caspase, bax ve TUNEL ile yapılan immunohistokimyada preeklamptik gebelerde kontrol grubuna göre plasenta doku örneklerinde apoptozda belirgin bir artış izlenmektedir.Sağlıklı gebeliklerde, gebelik haftası ilerledikçe plasental apoptozisin arttığı göz önüne alınırsa preeklamptik grupta düşük bulunan ortalama gebelik haftasındaki plasentaların kontrol grubundaki term plasentalardan istatistiksel olarak daha fazla oranda apoptozis barındırmaları preeklampsi ile artan patolojik apoptozisin plasental yaşlanma ile paralel artan fizyolojik apoptozisden farklı olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a hypertensive disorder that has high maternal and fetal morbidity and/or mortality with proteinuria and multiorgan failure. The two important pathologies that take place in the pathogenesis are insufficient trofoblast invasion and endothelial dysfunction.Apoptosis is the programmed cell death which is independent from the neighbouring cell damage. It can be seen in both the physiological and pathological conditions. Increased apoptosis qantification in the complicated pregnancies such as preeclampsia, IUGR and EMR directed evidence on the placenta and placental apoptopic mechanisms.The main goal of this study was to investigate the role of placental apoptosis in the pathogenesis of preeclampsia. We collected material from placental bed of 15 preeclamptic and 15 healthy pregnancies via punch biopsy between september 2006 and september 2007 at the University of Dokuz Eylül Faculty of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology. TUNEL, caspase -3 and bax immunohistochemistry were used for the evaluation of placental samples.There was not any statisticaly significant difference between the age and partus of each groups. As compatible with low birth weight and early gestational week Apgar 1 and Apgar 5 scors have significantly lower values when compared with control group.There was no statisticaly significant difference in placental weigths between two groupsWhen compared with control group, statisticaly significant increase in apoptosis was observed in TUNEL, caspase-3 and bax immunohistochemistry of placental samples of the preeclamptic group.As we consider the increased placental apoptosis according to the gestational week of healthy pregnancies, the plasental apoptosis in the mean early gestational weeks of preeclamptic group was significantly higher than that of term control group . We think that pathologic apoptosis of preeclampsia was different from the increased physiological apoptosis according to the placental aging.