Böbrek nakli hastalarında tiroid malignitesi görülme sıklığının araştırılması
İnvestigate the risk of development of thyroid malignancies among the kidney recipients
  1. Tez No: 224850
  2. Yazar: ÖZKAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Böbrek nakli (BN), son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) tedavisinde en seçkin yöntemdir. Böbrek nakli sonrası, erken dönemde akut rejeksiyon (AR) ve enfeksiyonlar sık görülürken, geç dönemde malignite gelişimi ve kardiyovasküler komplikasyonlar daha sıktır. SDBY hastalarında tiroid hormon metabolizmasına ait pek çok değişiklik görülür, ancak böbrek nakli sonrası ilk 6 ay içerisinde hormon değişikliklerinde denge sağlanır. Bu hastalar böbrek nakli sonrası guatr, tiroid nodülü ve tiroid malignitesi gelişimi açısından risk altındadırlar. Biz bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi erişkin Nefroloji Bilim Dalı'nda takip edilen böbrek nakli hastalarının tiroid fonksiyonlarını değerlendirmeyi ve malignite gelişimi riskini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya 122 böbrek nakli hastası alındı. Hastaların 76' sı erkek, 46' sı kadın, yaş ortalamaları 39.8 ± 12.1 yıl, nakil sonrası takip süresi ise; 59.9 ± 49.5 (6-372) ay idi. Laboratuar incelemelerinde; 108 hasta ötiroid (%88.5), 2 hasta subklinik hiportiroidi, 10 hasta subklinik hipertiroidi, 2 hasta da ise sadece fT3 düşüklüğü saptandı. Bütün hastalarda tiroid otoantikorları negatif olarak bulundu.Tiroid ultrasonografisinde; tiroid hacimleri ortalama 14.2 ± 7.2 mL olup, 112 (% 91.8) hastada guatr, 49 (% 40.2) hastada tiroid nodülü saptandı. Tiroid nodulü saptanan hastaların; yaş ortalaması 42.1 ± 10.8 yıl olup, böbrek nakli sonrası dönemde takip süreleri; 54.7 ± 38.7 ay olarak belirlendi. Tiroid nodülü saptanan hastaların incelemesinde; 43 (% 87.8) hasta ötiroid, 1 hasta subklinik hiportiroidi, 4 hasta subklinik hipertiroidi, 1 hastada ise sadece T3 düşüklüğü saptandı. 24 (% 48.9) hastaya tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) yapıldı. Diğer hastalar ise ultrasonografik olarak takibe alındı. 2 hasta malignite şüphesiyle operasyona verildi. Hastaların sadece 1 (% 0.8) `inde tiroid papiller Ca saptandı ve total tiroidektomi yapıldı.Sonuç; tiroid kanserleri genellikle asemptomatik seyrettiği için, böbrek nakli hastalarının izlemde yıllık tiroid ultrasonografisi ile değerlendirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Kidney transplantation is the most privileged choice of the treatment of end stage renal failure (ESRD). While the most common early complications after transplantation are acute rejection (AR) and infections, late complications include malignancies and cardiovascular complications. Thyroid metabolism shows alterations in the course of end stage renal failure, however it reverses during the 6 month period of posttransplantation. Kidney recipients are at risk of goiter, thyroid nodules and thyroid cancers. This study was conducted to asses thyroid functions as well as to investigate the risk of development of thyroid malignancies among the kidney recipients of our center.122 kidney recipients were enrolled in this study. 76 of them were men while 46 were women. The mean age of the study group was 39.8±12.1 and the mean follow-up period posttransplantation was 59.9±49.5 (6-372) months. The laboratory findings revealed euthyroid function in 108 (88.5%), subclinical hypothyroidism in 2, subclinical hyperthyroidism 10 and solely low T3 in 2 patients. Thyroid antibodies were negative in all patients.The mean thyroid volumes were 14.2±7.2 ml. Goiter was detected in 112 (91.8%) patients while 49 (40.2%) had at least one thyroid nodule. The mean age of patients with any thyroid nodule was 42.1±10.8 years and the mean posttransplantation follow up period was 54.7±38.7 months. Among the patients with any thyroid nodule, 43 (87.8%) were euthyroid, 1 had subclinical hypotiroidism, 4 had subclinical hyperthyroidism and 1 had a low T3 syndrome. 24 (48.9%) patients underwent a thyroid fine needle aspiration. The remaining patients were followed up by ultrasonography. 2 patients underwent thyroid surgery for the suspicion of thyroid cancer. Only 1 patient (0.8%) was diagnosed for thyroid papillary cancer and underwent total thyroidectomy.In conclusion; because thyroid malignancies go along asymptomatic, kidney recipients should be yearly screened by thyroid ultrasonography.