Annelerin doğum sonrası hastane taburculuğuna hazır oluşluğu ve ilişkili faktörler
Readiness for postpartum hospital discharge of mothers and related factors
- Tez No: 224878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmanın amacı Konya merkezde bulunan Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde annelerin doğum sonrası hastane taburculuğuna hazır oluşluğu ve bununla ilişkili faktörleri incelemektir. Gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilen vajinal doğum yapan, kendisi ve bebeğinde herhangi bir sorun bulunmayan ve okur-yazar olan ikiyüzotuz anne çalışmanın örneğini oluşturmuştur.Veri toplamak için 41 soru içeren bir anket formu ve Hastane Taburculuğuna Hazıroluşluk Ölçeği - Yeni Doğum Yapmış Anne Formu (HTHÖ-YDAF) kullanılmıştır. Veriler doğum kliniklerinde taburculuk öncesinde araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı ve yüzde, ortalama ve standart sapma, Kruskal wallis, Mann Whitney-U, Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney-U ve Ki-kare önemlilik testi, Lojistik ve Çoklu regresyon analizlerinden yararlanılmıştır.Sonuçlar; annelerin % 77,8'i 20-29 yaş grubunda, % 56,1'i çekirdek ailede yaşamakta, % 79,6'sı ilkokul mezunu yada daha az eğitimli, % 58,3'ü multipar ve % 45,6'sının çocuk sayısı birdir. Annelerin % 96,5'inin doğum öncesinde kontrollere gittiği, % 63,9'unun doğuma hazırlıkla bilgi almadığı, hastanede doğum sonrasında % 74,3'ünün kendi ve bebek bakımı konusunda bilgi aldığı, % 86,1'ine hastaneden taburcu olduğunda evde bakımda destek olacak birisinin olduğu, % 54,3'ünün doğumdan sonra taburculuk öncesi hastanede 24 saatten daha fazla kaldığı, % 70,4'ünün eve gitmeye hazır hissettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to analyze mother?s readiness for postpartum discharge and related factors in Dr. Faruk Sükan Maternal and Child Hospital in Konya city center. Two-hundred-thirty mothers who gave vaginal births, having no problem with herself and her babies, being literate and who agreed taking part in the study and who were selected non-randomly were the sample of the study.A questionnaire including 41 questions and Readiness for Hospital Discharge ? New Mother Form (RHD-NMF) were used to collect data. The data were collected with face-to-face interview method by the researcher before hospital discharge in the birth clinics. Number and percentage, mean and standard deviation and also Kruskal Wallis, Mann Whitney-U, Bonferroni adjusted Mann Whitney-U and Chi-square significance tests, Logistic and Multiple Regression analysis were used to analyze the data.Results: Of the mothers 77,8 % were 20-29 years old, 56,1 % lived in a nuclear family, 79,6 % were either elementary school graduates or partly educated, 58,3 % were multipar and 45,6 % of them had only one child. It was also found that 96,5 % of the mothers in the study had regularly health checks before the births, 63,9 % of them had no knowledge about delivery preparations, 74,3 % of them were acknowledges about their-self and their babies? care after their births in the hospital, 86,1 % of them had somebody at home to support them after being discharged from hospital, 54,3 % of them stayed for more than 24 hours in the hospital before discharged 70,4 % of them feel ready to go home.