S.Ü. Tıp Fakültesi Psikiyatri Servisinde duygulanım bozukluğu tanısı ile yatan hastaların yakınlarının sosyal destek ve stresle baş etme düzeylerinin belirlenmesi
S.U. Medicine Faculty determine to level coping with stress and social support of the relatives patients who have mood disorder at psychiatry unit
  1. Tez No: 224895
  2. Yazar: NESİBE GÜNAY MOLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
S.Ü. Tıp Fakültesi Psikiyatri Servisinde Duygulanım Bozukluğu Tanısı ile Yatan Hastaların Yakınlarının Sosyal Destek ve Stresle Baş Etme Düzeylerinin BelirlenmesiAraştırma duygulanım bozukluğu olan hastaların yakınlarının sosyal destek ve stresle baş etme düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır.1 Kasım 2006-1 Şubat 2007 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Servisinde yatan araştırma sınırlılıklarını karşılayan 105 duygulanım bozukluğu tanısı olan hastanın primer bakımından sorumlu olan hasta yakınları araştırmanın örneklemini oluşturmuştur.Araştırmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket formu, ?Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği? ve ?Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği? kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları yüzyüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulanmıştır.Verilerin değerlendirilmesi ve analizi bilgisayar ortamında SPSS 13.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Veriler yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, Mann Whitney-U testi, Kruskal-Wallis ve Lojistik Regresyon analizi testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Kruskal-Wallis analizi sonucunda fark gözlendiği durumlarda, gözlenen farkın hangi gruplardan kaynaklandığını tespit etmek amacıyla Mann Whitney- U testi yapılmıştır.Araştırmada elde edilen tekli analiz sonuçlarına göre duygulanım bozukluğu olan hasta yakınlarının ÇBASDÖ puanlarından; aile desteği puanı hasta yakınının medeni durumuna, aylık gelir düzeyine, hasta yakınında ruhsal hastalık olup olmadığına göre, arkadaş desteği puanı aylık gelir düzeyi ve hasta yakınlarının hastasının hastalığının iyileşmesine inanıp inanmama durumuna göre, özel kişi desteği puanı yaş gruplarına, medeni duruma, öğrenim durumuna ve hasta yakınının ailesinde başka bir psikiyatri hastası olup olmadığına göre, sosyal destek toplam puanı ise yaş gruplarına, medeni duruma ve aylık gelir düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir.Duygulanım bozukluğu olan hasta yakınlarının SBTÖ alt ölçek puanlarından; iyimser yaklaşım puanı aile yapısına göre, boyun eğici yaklaşım puanı aylık gelir düzeyi ve hastanın tanısına göre, çaresiz yaklaşım puanı aylık gelir düzeyine göre, sosyal destek arama yaklaşım puanı hastalık süresi, hasta yakınlarının hastasının hastalığından etkilenip etkilenmeme durumuna, hastasının hastalığının iyileşmesine inanıp inanmama durumuna göre, toplam SBTÖ puanı ise aylık gelir düzeyine göre istatistiksel olarak farklılık göstermektedir.Çoklu analizlere göre duygulanım bozukluğu olan hasta yakınlarının ÇBASDÖ puanlarından; aile desteği gelir düzeyi ve medeni durumdan, arkadaş desteği gelir düzeyinden, özel kişi desteği başka hastalığı olup olmamasından ve toplam sosyal destek cinsiyet ve öğrenim düzeyinden etkilenmektedir.Duygulanım bozukluğu olan hasta yakınlarının SBTÖ alt ölçek puanlarından boyun eğici yaklaşım puanı hastanın tanısından, kendine güvenli yaklaşım puanını hastanın cinsiyetinden etkilenmektedir. SBTÖ'ünün diğer alt ölçek gruplarında anlamlı bir etkilenme saptanmıştır.Duygulanım bozukluğu olan hasta yakınlarının sosyal destek düzeylerini ve stresle baş etme becerilerini artırmak için psikoeğitim uygulamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
S.U. Medicine Faculty Determine to Level Coping With Stress and Social Support of the Relatives Patients Who Have Mood Disorder at Psychiatry UnitThe research has been carried out in a definitary way in order to search the ability level on coping with the perceived social support and stress of the relatives of patients of mood disorder.The sampling universe of the research has consisted of the relatives of the patients that have been responsible for the primary care of the 105 mood disorder patients staying at the Psychiatry services of Selçuk University Meram School of Medicine during the period between November 1st 2006 and February 1st 2007.In the research, ?Multidimensional Scale of Perceived Social Support? has been used to determine the social support and ?Ways of Coping Inventory? (WCI) has been used to determine the abilities of coping with stress. Data collection of the research has been done by applying face to face interview method.Data assessment and analysis has been done in computer by SPSS 13.0 software. Assessment has been done on the data by making use of percentile distribution, mean, Mann Whitney-U test, Kruskal-Wallis and Lojistik Regresyon analysis. In cases where difference has been observed in Kruslkal-Wallis result, in order to determine the groups among which the difference causes the observed difference, Mann Whitney-U test has been used.According to the monadic analyse results obtained in the researches, multi-dimensionally perceived social support scale grades of relatives of mood disorder patients, family support grades vary according to patients marital status, monthly income, if relatives of patients have mental ilness or not, friend support grades vary according to monthly income and to the state of belief that their patient will recover, special person support grades vary according to age groups, marital status, levels of education and if there is another psychiatry patients in the patients of relatives family, total grades of social support statistically vary according to age groups, marital status and monthly income.The subscale grades of 'Scale of styles on coping with stress 'of relatives of mood disorder patients optimistic approach grade vary according to family structure, submitting approach grade vary according to monthly income and patients diagnosis, desperate approach grade monthly income, social support research approach grade according to illness period, the state of relatives of patients being affected by the illness of their patients and according to the state of patients belief that he/she will recover, total scale of styles on coping with stress grade vary statistically according to monthly income.According to multiple analyses multidimensional scale of perceived social support grades, family support affected by monthly income and marital status, friend support affected by monthly income, special person support affected by if he/she has another illness and total social support affected by sex and education level.The subscale grades of scale of styles on coping with stress of relatives of mood disorder is affected by submitting approach grade patients diagnosis self confident approach grade is affected by patients sex. Meaningful response is not determined in other subscales of styles on coping with stress.In order to increase the abilities to cope with stress and social support levels of mood disorder patients relatives, psychological training is required.