Maternal ve fetal serum homosistein, folik asit, vitamin B12 ve plasental doku homosistein düzeylerinin preeklampsi şiddeti ile ilişkisi
Relationship between homocysteine, folic acid, vitamin B12 levels in maternal and fetal serum and homocysteine levels in placental tissue and severity of preeclampsia
- Tez No: 224909
- Danışmanlar: PROF. İRFAN KUTLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, fetal ve maternal serum homosistein, folik asit ve vitamin B12 düzeylerinin ve plasental doku homosistein düzeylerinin preeklampsi şiddeti ile ilişkisini değerlendirmektir.Vaka kontrol niteliğindeki, tek merkezli olarak yapılan çalışmamıza hafif preeklampsili 26 gebe, şiddetli preeklampsili 26 gebe ve medikal problemi olmayan sağlıklı 26 gebe dahil edildi. Tüm gebeler üçüncü trimestırda olup, doğumu kliniğimizde yaptırıldı. Doğumdan önce anneden maternal kan, doğum sırasında umblikal korddan fetal kan ve plasentanın doğumundan sonra plasental doku örneği alındı. Maternal ve fetal kanlar santrifüje edilerek serumlar ayrıldı ve analiz edilene kadar -80° de saklandı. Plasenta örnekleri aliminyum folyaya sarılıp homojenizasyon ve analiz edilene kadar -80° de saklandı. Maternal ve fetal serumda homosistein, folik asit ve vitamin B12 seviyeleri ve plasental doku homosistein seviyeleri ICL (immümoassay kemilüminesans) yöntemi ile ölçüldü.Şiddetli preeklampsili gebelerde hem maternal hem de fetal serum homosistein seviyeleri, hafif preeklamptik ve kontrol grubundaki gebelere göre anlamlı derecede yüksekti. Bununla birlikte, kontrol grubu ile hafif preeklamptik gebeler arasında maternal ve fetal serum homosistein düzeyleri bakımından anlamlı fark yoktu. Gruplar arasında, maternal ve fetal serum folik asit, vitamin B12 seviyeleri bakımından anlamlı bir fark görülmedi. Plasental doku homojenatlarındaki homosistein seviyeleri 3 grupta da ölçülemeyecek kadar düşük bulundu (
Özet (Çeviri)
The aim of this study to evaluate maternal and fetal serum levels of homocysteine, folic acid, vitamin B12 and placental tissue levels of homocysteine and their association with severity of preeclampsia.A case-control study that was performed by a single center included 26 pregnant women with mild preeclampsia, 26 pregnant women with severe preeclampsia and 26 pregnant women with no health problem.All of the pregnant women who were in the third trimester were delivered in our clinic. Maternal blood was collected before delivery and fetal blood was collected from umblical cord at delivery. Placental tissue samples were obtained after delivery of placenta. Maternal and fetal blood were centrifuged and serum was separated and stored at -80° until analysis. Placental tissue samples were wrapped in aluminium foil and stored at -80° until homogenization and analysis. Homocysteine, folic acid, vitamin B12 levels in maternal and fetal serum and homocysteine levels in placental tissue homogenates were analysed by ICL ( chemilüminesans immunoassay).Homocysteine levels in both maternal and fetal serum were significantly higher in pregnant women with severe preeclampsia than pregnant women with mild preeclampsia and pregnant women in control group. However, homocysteine levels in both maternal and fetal serum were not significantly different between pregnant women with mild preeclampsia and controls. Folic asit and vitamin B12 levels in both maternal and fetal serum were not significantly different between in these groups. Homocysteine levels in placental tissue homogenates were very low that could not be measured in three groups (