Hentbolculara uygulanan torakal mobilite egzersizlerinin torakal mobilite, omuz stabilizasyonu ve üst ekstremite dengesi üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of thoracic mobility exercises on thoracic mobility, shoulder stabilization and upper extremity balance in handball players
  1. Tez No: 886285
  2. Yazar: YASEMİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı hentbolcularda torakal mobilite egzersizlerinin torakal mobilite, omuz stabilizasyonu ve üst ekstremite dengesi üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışma Nilüfer Belediyespor Kulübü'nde yürütülmüştür. Çalışmaya 38 sporcu katılmıştır. Katılımcılar deney (n=19) ve kontrol (n=19) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna 8 hafta haftada 3 gün olacak şekilde torakal mobilite egzersizleri uygulanmıştır. Torakal mobilite ölçümü Göğüs Çevre Ölçümü (GÇÖ), omuz stabilizasyonu Üst Ekstremite Kapalı Kinetik Zincir Stabilite Testi (ÜEKKZST) ve üst ekstremite dengesi Üst Ekstremite Y-Denge Testi (YDT-ÜE) ile değerlendirildi. Aksillar, epigastrik ve subkostal düzeylerde yapılan GÇÖ'de inspirasyonda gruplar arası anlamlı fark görülürken (p0,05). Üst ekstremite stabilite ölçüm ortalamaları gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstermedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of thoracic mobility exercises on thoracic mobility, shoulder stabilization and upper extremity balance in handball players. The study was conducted in Nilüfer Belediyespor. 38 athletes participated in the study. Participants were divided into two groups: experimental (n=19) and control (n=19). Thoracic mobility exercises were applied to the experimental group 3 days a week for 8 weeks. Thoracic mobility measurement was evaluated by Thoracic Circumference Measurement (TCM), shoulder stabilization was evaluated by the Upper Extremity Closed Kinetic Chain Stability Test (UECKCST), and upper extremity balance was evaluated by the Upper Extremity Y-Balance Test (YBT-UE). While there was a significant difference between the groups in TCM performed at the axillary, epigastric and subcostal levels in inspiration (p0.05). UECKCST averages did not show a statistically significant difference between the groups (p>0.05).