Genç hentbolcularda hentbol antrenmanlarına ek olarak üst ekstremiteye uygulanan 8 haftalık vibrasyon (titreşim) antrenmanlarının atış hızı üzerine etkisinin incelenmesi
Study of the effect of eight weekly vibration training applied to upper extremity on shooting speed on young handball players in addition to handball training
  1. Tez No: 614288
  2. Yazar: CEM YURDUNMALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİMHAN KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, hentbol antrenmana ek olarak üst ekstremiteye uygulanan 8 haftalık vibrasyon (titreşim) antrenmanlarının genç hentbolcularda farklı teknik ve farklı mesaferlerden yapılan atış hızlarına etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Kayseri Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü Genç Takımı'nda bulunan 16-18 yaş aralığında 20 gönüllü sporcu katıldı. Çalışmaya katılan gönüllülerin 10 u deney grubuna ve 10 u kontrol grubuna dahil olmak üzere iki ayrı gruba ayrıldı. Her iki gruptan ön test olarak pençe kuvveti, görsel reaksiyon verileri, 7 ile 9 m dayanma adımlı atış hızı ve 7 ile 9 metre sıçrayarak atış hızı değerleri alındıktan sonra her iki grubada haftada 3 gün 8 hafta boyunca hentbol antrenmanları uygulandı. Bununla birlikte deney grubuna klasik hentbol antrenmanlarına ilave olarak üst ekstremitede belirlenen 4 farklı bölgeye vibrasyon antrenmanı uygulandıktan sonra deney ve kontrol gruplarının son test değerleri alındı. Elde edilen ham veriler ile gruplar arası karşılaştırmalar için Mann-Wihitney U testi ve grup içi karşılaştırmalar için Wilcoxon T Testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Deney grubunun grup içi ön test ve son test değerleri karşılaştırıldığında pençe kuvveti, görsel reaksiyon zamanı, 7 ile 9 m dayanma adımlı atış hızı ve 7 ile 9 m sıçrayarak atış tekniğiyle atış hızlarında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the effect of eight weekly vibration training applied to upper extremity on shooting speed at different techniques and different ranges on young handball players in addition to handball training. Twenty volunteer sportsmen in the 16-18 age group playing in Young Team of Kayseri Youth Services Sports Club participated in the study. The volunteers participating in the study were divided into 2 groups as 10 in the experimental group and 10 in the control group. As a pre-test; paw strength, visual reaction data, 7 to 9 m side step shooting speed, 7 and 9-meter jump shooting values were obtained and handball training was performed in both groups 3 days a week for 8 weeks. However, in addition to the classical handball training in the experimental group, the final test values of the experimental and control groups were recorded after the vibration training was applied to the four different regions in the upper extremity. Mann-Whitney U test was used to make comparisons between raw data obtained and groups and Wilcoxon T Test was used for intergroup comparisons. The level of statistical significance was determined as 0.05). When in-group pre-test and post-test values of the experimental group were compared, there were significant differences in paw strength, visual reaction time, 7 to 9 m side step shooting speed, and 7 and 9 m jump shooting technique (p> 0.05). When intergroup pre-test and post-test values of the experimental group and control group were compared, there were no significant differences in paw strength, visual reaction time, 7 to 9 m side step shooting speed, and 7 and 9 m jump shooting speed (p> 0.05).