Diabetik ratlarda düşük doz doksisiklin ve bifosfonat klodronat kullanımının alveoler kemik kaybı ve dişeti matriks metalloproteinaz -2, -9 ve ınterlökin-1b düzeyleri üzerine etkisinin histolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmesi
Effects of low dose doxycycline and bisphosphonate clodronate on gingival levels of matrix metalloproteinases -2, -9, interleukin-1b and alveolar bone loss in diabetic rats. a histological and immunohistichemical study
- Tez No: 225023
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KURTİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Diabetin periodontal hastalık riskini arttırdığı bilinmektedir. Doksisiklin periodontal tedavide antimikrobiyal ve anti-enzimatik etkileriyle kullanılmaktadır. Bifosfonatlarla ilgili yapılan çalışmalarda bu ilaçların alveoler kemik kaybını inhibe ettiği bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, periodontitis oluşturulmuş diabetik ratlarda düşük doz doksisiklin ve bifosfonatlardan klodronatın kombine uygulamalarının dişeti MMP-2, -9 ve interlökin-1 ? düzeyleri üzerine etkilerini incelemek ve bu sonuçları tek başına uygulanan düşük doz doksisiklin ve bifosfonatlara ait sonuçlar ile karşılaştırmaktır50 adet Wistar rat 5 çalışma grubuna ayrılmıştır: Grup1 (diabet kontrol), grup 2 (diabet + periodontitis), grup 3 (diabet + periodontitis + doksisiklin), grup 4 (diabet + periodontitis + klodronat), grup 5 (diabet + periodontitis + doksisiklin + klodronat). Ratlarda diabet oluşumu sağlandıktan sonra doksisiklin ve klodronat tek başına veya kombine halde 7 gün boyunca uygulanmıştır. 7. günde ratlar sakrifiye edilip, dişlerdeki mobilite düzeyleri ölçülmüş, dişeti dokularında histolojik incelemeyle inflamasyon seviyeleri ve immünohistokimyasal analiz ile de MMP-2, MMP-9 ve IL-1ß ekspresyon seviyeleri incelenmiştir. Alveoler kemik düzeyi ise ışık mikroskop altında morfometrik olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Previous researhes indicated that diabetes increases the risk of periodontal diseases. Doxycycline has been widely used in periodontal treatment for its antimicrobial and anti-enzymatic effects. Bisphosphonates have been shown to inhibit alveoler bone resorption. The aim of this research is to evaluate the reduction capacity of low dose doxycycline combined using with a bisphosphonate clodronate on gingival levels of MMP-2, -9, interleukin-1 ? and alveolar bone loss and compare this treatment model with mono therapies in diabetic rats50 adult Wistar rats were divided into five study groups: Group 1 (diabetes control), group 2 (diabetes + periodontitis), group 3 (diabetes + periodontitis + doxycycline), group 4 (diabet + periodontitis + clodronate), group 5 (diabetes + periodontitis + doxycycline + clodronate). Doxycycline and clodronate were given as a single agent or as combination therapy during the 7 days of the post -experimental periodontitis period. On day 7, the rats were sacrificed and the mobility of the tooth were recorded and block biopsies were removed. The gingival tissues were analyzed histologically and immunohistochemically for expression of MMP-2, MMP-9 and IL-1ß. Alveoler bone loss was evaluated morphometrically under a light microscope.