Polietilen fiberle güçlendirilen akrilik rezinlerde farklı polimerizasyon yöntemlerinin artık monomer miktarına etkisinin in-vitro koşullarda değerlendirilmesi
An in-vitro evaluation of the influence of different polymerization methods on residual monomer amount of acrylic resins reinforced with polyethylene fibers.
- Tez No: 225031
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARACAER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Son yıllarda akrilik rezinlerin mekanik özelliklerinin geliştirilmesi için fiberler kullanılmaktadır. Artık monomer akrilik rezinlerin neden olduğu lokal doku reaksiyonlarında primer rol oynamaktadır. Bu çalışmada farklı polimerizasyon yöntemleriyle polimerize edilmiş ve polietilen fiberle güçlendirilmiş ve güçlendirilmemiş akrilik rezinlerin artık monomer miktarları in-vitro koşullarda değerlendirilmiştirÇapraz kilit örgülü dokuma formundaki Ribbond polietilen fiberle güçlendirilmiş ve güçlendirilmemiş akrilik rezin örnekler dört farklı polimerizasyon yöntemiyle (ısı ile polimerizasyon, otopolimerizasyon, mikrodalga ve gama ışını ile polimerizasyon) polimerize edildi. Her grup için beşer adet örnek hazırlandı. Örneklerdeki artık monomer miktarı UV-VIS cihazı kullanılarak tespit edildi. Sonuçlar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile ve gruplar arasındaki farklılıklar Tukey HSD ve eşleştirilmiş örneklem t testi ile değerlendirildiGüçlendirilmiş ve güçlendirilmemiş gruplar arasında en fazla artık monomer miktarı otopolimerizasyon yöntemiyle hazırlanan grupta, en düşük artık monomer miktarı ise mikrodalga ile polimerize gruplarda bulunmuştur. Fiber ile güçlendirme işlemi ısı ile polimerize gruplarda artık monomer miktarını azaltmıştır. Ancak bu azalma istatistiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
In recent years fibers are used to improve the mechanical properties of acrylic resins. Acrylic resins may cause local tissue reactions and residual monomer is the primary factor for these reactions. In this study residual monomer amount of polyethylene fiber reinforced and unreinforced acrylic resin polymerized different methods was evaluated by in vitroAcrylic resin specimens were reinforced with cross-link stitch leno woven form Ribbond polyethylene fiber. Reinforced and unreinforced ppecimens were prepared by using four different polymerization methods (heat polymerized, autopolymerized, gamma and microwave polymerized). Five specimens were prepared for each group. Amount of residual monomer was evaluated by using UV-VIS device. Results were analysed with one-way ANOVA followed by Tukey HSD and paired samples t testThe highest residual monmer content was found in autopolymerized reinforced and unreinforced groups, the lowest residual monomer was found in microwave polymerized reinforced and unreinforced groups.