Odontojenik kistlerde indüklenebilen nitrik oksit sentez enzimi ve ısı şok proteinleri ((HSP27 ve HSP60)) seviyesinin incelenmesi
Expression of inducible nitric oxide synthase and heat shock proteins (HSP27 and HSP60) in human odontogenic cysts.
  1. Tez No: 225033
  2. Yazar: SENEM DENİZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK UĞAR ÇANKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Odontojenik kistler muhtemelen iskeletin en çok lokal destrüksiyonuna neden olan lezyonlarıdır. Odontojenik kistlerin döşeyici epitelinin aktivasyonu ve proliferasyonundan sorumlu olan mekanizma hala netlik kazanmamıştırBirçok hücre tarafından üretilen iNOS, patolojik olaylardaki çeşitli immünolojik uyaranlar tarafından indüklenirHSP27 ve HSP60 epitelyal hücre farklılaşmasının düzenlenmesinde rol oynar ve hücreleri enflamatuvar mediyatörlerin sitotoksitesine karşı korurBu çalışmada, iNOS, HSP27 ve HSP60 ekspresyon seviyeleri immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak (Ultravision Polyvalent HRP-AEC Kit, iNOS Ab-1, HSP27 Ab-1 ve HSP60 Ab-1 kullanılarak) 26 radiküler kist, 19 dentigeröz kist ve 13 odontojenik keratokist ile kontrol grubu olarak 18 gömülü 3. molar dişin dental folikülünden alınan örnekler üzerinde araştırılmıştırRadiküler kistlerin epitelinde iNOS ve HSP60 ekspresyonu, diğer kist grupları ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. HSP27'nin epiteldeki ekspresyonu kist grupları ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Odontojenik keratokistlerde ise HSP60'ın epiteldeki ekspresyonu, diğer kist grupları ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuşturSonuç olarak, bu çalışma iNOS, HSP27 ve HSP60 ekspresyonunun enflamatuvar olaylarda yer aldığını ve kistlerin döşeyici epitelinin aktivasyon ve proliferasyonunda rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Odontogenic cysts are probably the most common locally destructive lesions of the skeleton. The mechanisms which are responsible for activation and proliferation of lining epithelium in odontogenic cysts remain uncleariNOS is produced by many cell types induced by a variety of immunological stimuli in pathological processesHSP27 and HSP60 play a role in the regulation of epithelial cell differentiation and protect cells against the cytotoxicity of inflammatory mediatorsThe aim of this study was to investigate the presence of iNOS, HSP27 and HSP60 in normal tissues and odontogenic cysts and their role in pathogenesis of diseasesExpression levels of the iNOS, HSP27 and HSP60 were studied using immunohistochemistry (using Ultravision Polyvalent HRP-AEC Kit, iNOS Ab-1, HSP27 Ab-1 ve HSP60 Ab-1) on tissue sections from 26 radicular cysts, 19 dentigerous cysts and 13 odontogenic keratocysts; noninfected dental follicle specimens from 18 impacted third molars were used as controls in this studyThe epithelial expression of iNOS and HSP60 in radicular cysts was significantly greater than the other cyst groups and control group. There was no significant difference in the epithelial expression of HSP27 between cyst groups and control group. The epithelial expression of HSP60 in odontogenic keratocysts were significantly lower than the other cyst groups and control groupIn conclusion, this study has shown that the expression of iNOS, HSP27 and HSP60 are involved in inflammatory process, and might play a role in the activation and proliferation of lining epithelium of cysts.