Cerrahi yardımlı hızlı maksiller genişletme vakalarında konvansiyonel dönel aletler ve piezoelektrik cerrahi aletinin maksiller osteotomiler sonrası fasiyal ödem, ağrı, hasta memnuniyeti ve operasyon süresi açısından karşılaştırılması
Comparison of conventional rotatory instruments and piezoelectric surgery device for facial edema, pain, patient satisfaction after maxillary osteotomies and operation time in surgically assisted rapid maxillary expansion patients.
- Tez No: 225034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Transversal maksiller yetmezlikler, ortodontik tedavi ihtiyacı duyan yetişkin hastalarda sıklıkla görülen iskeletsel bozukluklardır. Cerrahi yardımlı hızlı maksiller genişletme (CYHMG), iskeletsel gelişimi tamamlanmış, transversal maksiller yetmezliği bulunan ve ortodontik konvansiyonel hızlı maksiller genişletmenin mümkün olmadığı yetişkin bireylerde endike bir tekniktirCerrahinin her alanında amaç; en az doku travması yaratarak daha az potansiyonel komplikasyona yol açmak, hastalara daha az ağrılı ve daha rahat bir cerrahi sonrası dönem garanti etmektir. Piezoelektrik cerrahi, piezoelektrik ultrasonik titreşimler kullanarak güvenli ve etkili osteotomiler yapılmasını sağlayan, doku travmasını ve hasta morbiditesini en aza indirgeyen yeni bir tekniktirBu çalışmada CYHMG için opere edilen hastalarda piezoelektrik cerrahi cihazı ve konvansiyonel dönel aletlerin kullanımı sonrası ağrı, ödem, hasta memnuniyeti ve uygulanan iki tekniğin operasyon sürelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştırFasiyal ödem ortalamaları ve VAS ağrı skorları karşılaştırıldığında maksiller osteotomiler için konvansiyonel dönel aletlerin kullanımı sonrası meydana gelen ödem ve ağrı istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Hasta memnuniyetinin piezoelektrik cerrahi tekniği kullanımı sonrası daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Operasyon süreleri karşılaştırıldığında piezoelektrik cerrahi tekniğinde operasyon süresi tekniğin göreli düşük kesim etkinliğine bağlı olarak daha uzun bulunmuşturSonuç olarak, bu çalışma doku travmasının ve hasta morbiditesinin azaltılmasında piezoelektrik cerrahi tekniğinin çok etkin ve güvenli bir teknik olduğu göstermektedir. CYHMG işlemi ile tedavi edilen hastalarda operasyon içi ve sonrası konfora bağlı olarak hasta memnuniyeti piezoelektrik cerrahi tekniğiyle anlamlı şekilde artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transverse maxillary deficiency is the skeletal discrepancy which is seen frequently in the adult individuals who seek orthodontic treatment. Surgically assisted rapid maxillary expansion (SARME) is indicated in the skeletally matured individuals with transverse maxillary deficiency that is not possible to correct the maxilla with conventional rapid maxillary expansionIn every field of surgery, the aim is to cause less complications by minimizing the tissue damage and to provide a less painful and more comfortable post operative recuperation period for the patients. Piezoelectric surgery is a new innovating surgical technique minimizing the tissue damage and postoperative morbidity with piezoelectric ultrasonic vibrations that ensures to perform safe and effective osteotomiesThe purpose of this study is to compare the postoperative pain, edema, patient satisfaction and operation time between piezoelectric surgery device and conventional rotatory instruments that are used to perform SARME to correct the maxillary width in the patients with transversal maxillary deficiencyRegarding the mean average of facial edema values and visual analog scale pain scores, the edema and pain was found to be more after the use of conventional rotatory instruments to perform maxillary osteotomies. Patient satisfaction was observed to be higher after the use of piezoelectric surgery technique. In the piezoelectric surgery technique, the operation time was found to be longer due to the relative cutting efficiency of the piezoelectric surgery deviceIn conclusion, this study shows that piezoelectric surgery technique is an effective and safe method to minimize the tissue damage and patient morbidity. Due to intra- and post-operative comfort, the patients who were treated with SARME procedure was more satisfied with piezoelectric surgery technique.