Çiçek böceği, Tropinota (Epicometis) hirta (Poda, 1761) (Coleoptera, Scarabaeidae, Cetoniinae)'da maternal kalıtılan endosimbiyotik bakterilerin taranması
Screening of maternally inherited endosymbiotic bacteria in flower beetle, Tropinota (Epicometis) hirta (Poda, 1761) (Coleoptera, Scarabaeidae, Cetoniinae)
- Tez No: 751213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Microbiology, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Çiçek böceği, Tropinota (Epicometis) hirta (Poda, 1761) (Coleoptera, Scarabaeidae, Cetoniinae) oldukça geniş bir alana yayılış gösteren, neredeyse bütün çiçekli bitkilerde ve tahıllarda ekonomik kayıplara neden olan polifag bir zararlıdır. Mücadelesinde her ne kadar kimyasal yöntemler ile başarı elde edilse de, faydalı böcekler ve tozlaştırıcılar üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle risk oluşturmaktadır. Dolayısıyla özellikle zararlı türlerle mücadelede kimyasal mücadele yöntemlerine alternatif çevre dostu stratejilerin geliştirilmesinde maternal olarak kalıtılan endosimbiyotik bakteriler umut vaat etmektedir. Türkiye'de T. hirta'nın yayılışı ve zararı hakkında birçok veri bulunmasına karşın, zararlı popülasyonlarında endosimbiyotik bakteri florasına yönelik çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada bilindiği kadarıyla Kırşehir'de ilk kez tespit edilen T. hirta popülasyonlarında Arsenophonus, Cardinium, Rickettsia ve Wolbachia bakterilerinin varlığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla beş faklı lokasyonda kabak, çilek, elma, armut, kiraz ve vişneden T. hirta erginleri toplanmıştır. Morfolojik özelliklerine göre teşhisleri gerçekleştirilen ve mitokondriyal sitokrom c oksidaz I alt birimini (COI) amplifiye eden primer seti (LCO1490 ve HCO2198) ile doğrulanan toplam 50 T. hirta' da (her lokasyondan 10'ar birey) spesifik primerler setleri (sırasıyla Ars, Clo, Rb ve Wspec) ile endosimbiyotik bakteriler taranmıştır. Çalışmalar sonucunda Türkiye'de ilk kez T. hirta örneklerinde Arsenophonus, Cardinium, Rickettsia ve Wolbachia bakterilerinin bulunmadığı belirlenmiştir. Kırşehir'de T. hirta yayılışını bildiren bu çalışmanın, küresel ısınma, kuraklık ve dünyada artan gıda talebi nedeniyle baskı altındaki tarımsal ürünlerde zarara neden olan T. hirta' ya yönelik gerçekleştirilecek çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Flower beetle, Tropinota (Epicometis) hirta (Poda, 1761) (Coleoptera, Scarabaeidae, Cetoniinae) is a polyphagous pest that spreads over a wide area and causes economic losses in almost all flowering plants and granies. Although successful in its struggle with chemical methods, it is risky due to its negative effects on beneficial insects and pollinators. Therefore, maternally inherited endosymbiotic bacteria show promise in the development of environmentally friendly alternative strategies to chemical control methods, especially in the fight against harmful species. Although there are many data on the distribution and damage of T. hirta in Turkey, there are no studies on the endosymbiotic bacterial flora in pest populations. In this study, it was aimed to investigate the presence of Arsenophonus, Cardinium, Rickettsia and Wolbachia bacteria in the T. hirta populations detected for the first time in Kırşehir. For this purpose, T. hirta adults were collected from zucchini, strawberry, apple, pear, cherry and sour cherry in five different locations. In a total of 50 T. hirtas (10 individuals from each location) diagnosed according to their morphological features and confirmed by the primer set (LCO1490 and HCO2198) amplifying the mitochondrial cytochrome c oxidase I subunit (COI), specific primers sets (Ars, Clo, Rb and Wspec) and endosymbiotic bacteria were screened. As a result of the studies, it was determined that Arsenophonus, Cardinium, Rickettsia and Wolbachia bacteria were not found in T. hirta samples for the first time in Turkey. It is thought that this study, which reports the distribution of T. hirta in Kırşehir, will contribute to the studies to be carried out on T. hirta, which causes damage to agricultural products under pressure due to global warming, drought and increasing food demand in the world.