Menstrüel döngüde sıçan uterus epitelinde sıkı ve oluklu bağlantı proteinlerinin dağılımlarının immünohistokimyasal olarak belirlenmesi
Determination of tight and gap junction proteins distribution by immunohistochemical methods in the rat uterus epithelium during the estrous cycle
  1. Tez No: 225044
  2. Yazar: ERAN ORHAN SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Epitel dokusunun sürekliliği, seçici geçirgenliği, komşu hücreler arasındaki madde iletişimi epitel hücreleri arasındaki yan yüz bağlantı birimleri ile gerçekleşir. Beş bileşenden oluşan bağlantı birimlerinden sıkı bağlantılar, epitel hücreleri arasındaki bağlantıda esas rolü üstlenirken, oluklu bağlantı epitel dokusunda hücrelerarası alana materyal geçişi olmaksızın, hücrelerin karşılıklı iletişimine olanak vermektedir.Menstruel döngüde ovaryum hormonları sıkı bağlantı birimlerinin boyutlarında ve oluklu bağlantı birimlerinin sayısı ve boyutlarında da değişikliğe neden olmaktadır.Çalışmamızda sıçanlarda farklı menstrüel döngü evrelerinde, uterus yüzey ve bez epitelindeki sıkı bağlantı birimlerini oluşturan proteinlerden Klaudin 5 ve 7, ZO-1, JAM?1 ve oluklu bağlantı proteini Konneksin 43 dağılımlarını immünohistokimyasal olarak inceleyerek, değişiklikler belirlendi.Menstrüel döngünün diöstrus, proöstrus ve östrus evrelerinde ZO-1, klaudin 5, JAM-1 tutulumu yüzey epiteli ve bez epitelinde apikal hücre zarı ve yan yüz apikal bölgelerinde gözlenmiştir. Yüzey epiteli hücrelerinde sitoplazmik tepkimede de izlenmiştir. Bu evrelerde konneksin 43, özellikle yüzey epitelinde daha belirgin olmak üzere bazal hücre zarı ve hücre yan yüz bazolateral bölgelerinde görülmektedir. Metaöstrus evresinde konneksin 43 tutulumu apikal sitoplazma ve zarda kuvvetli düzeyde olurken, diğer antikorlarda en zayıf reaktivite gösteren evre olmuştur.Sonuç olarak; metaöstrus döneminde konneksin 43 dışında diğer tüm antikorların zayıf reaktivite göstermesinin ovülasyon sonrasına denk gelen bu evrede bağlantı birimlerinin zayıflayarak olası gebelik için implantasyon penceresi oluşturduğu, konneksin 43'ünde implantasyon için hücreler arası iletişimi sağladığı, kanısına varılmıştır
Özet (Çeviri)
Continuity and semi-permeability of epithelial tissue occurs via side to side connections between epithelial cells. Tight junctions play a major role in interepithelial connection, gap junctions provide reciprocal communication between cells without material passage through the paracellular pathway.During a menstrual period ovarian hormones lead to changes in tight junctions dimensions as well as gap junctions numbers and dimensions.In our study we investigated tight junction proteins claudin 5 and 7, ZO-1, JAM?1 distribution, and gap junction protein connexin 43 distribution by immunohistochemical methods in order to determine changes in the junctional unit variations in the rat uterus during the estrous cycle.ZO-1, claudin 5, JAM-1 were observed in apical cell membrane, side to side apical spaces of both superficial and glandular epithelial in diestrus, proestrus, estrus phases. Furthermore cytoplasmic reaction was observed in superficial epithelial cells. Connexin 43 shows immunoreaction in basal cell membrane, side to side basolateral spaces between cells predominantly in superficial epithelial and exhibited a strong staining in apical cytoplasm and membrane on metaestrus phase, although this phase showed the weakest reactivity for other antibodies.In conclusion, all of the antibodies besides connexin 43 showed weak reactivity in metaestrus phase, therefore connexin 43 is supposed to form an implantation window for a possible pregnancy in metaestrus phase as well as it plays a role in intercellular communication for implantation.