Elit haltercilerde post aktivasyon potansiyasyon etkisinin (PAPE) tükenişe kadar yapılan koparma performansı üzerine etkisi
The effect of post-activation potentiation effect (PAPE) on snatch performance to exhaustion in elite weightlifters
  1. Tez No: 845163
  2. Yazar: MUTTALİP ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit düzeyde halter sporcularında post aktivasyon potansiyasyon etkisinin tükenişe kadar yapılan koparma performansı üzerine akut etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla çalışmaya elit düzeyde (yaş; 18.45 ± 0.52 boy uzunluğu; 1.73 ± 0.03 vücut ağırlığı; 71.36 ± 11.36) gönüllü toplam 12 sporcu katılmıştır. Halterci sporculara kendi tekniklerine uygun koparma protokolü uygulanmıştır. 5 dakika genel ısınmanın ardından, beş dakika haltere özgü ısınma yaptırılmış ve iki dakika dinlenmeleri sağlanmıştır. Ardından üç uygulamaya random olarak sporcular atanarak PAPE protokollerini uygulamışlardır. Araştırma sonunda elde edilen verilerin istatistiksel olarak analiz edilmesinde ise SPSS paket programı (SPSS for Windows, sürüm 22.0, SPSS Inc., Chicago, Illinois, ABD) kullanılmıştır. Normallik sınaması için Shapiro-Wilk testi; homojenlik sınaması için Levene testi uygulandı. Uygulamalar arasındaki farkların analizi için tekrarlı ölçümlerde çift yönlü varyans analizi (2x3) uygulandı. Küresellik varsayımının sağlanmadığı ölçümlerde Greenhouse Geiser düzeltme testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the acute effect of post activation potentiation on snatch performance until exhaustion in elite level weightlifting athletes. For this purpose, a total of 12 elite level (age; 18.45 ± 0.52 years; height; 1.73 ± 0.03 body weight; 71.36 ± 11.36) volunteer athletes participated in the study. Weightlifting athletes were applied a snatch protocol suitable for their own technique. After 5 minutes of general warm-up, five minutes of weightlifting-specific warm-up was performed and two minutes of rest was provided. Then, athletes were randomly assigned to three applications and PAPE protocols were applied. SPSS package programme (SPSS for Windows, version 22.0, SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA) was used for statistical analysis of the data obtained at the end of the study. Shapiro-Wilk test was applied for normality test and Levene's test was applied for homogeneity test. Repeated measures two-way analysis of variance (2x3) was used to analyse the differences between treatments. Greenhouse Geiser correction test was used in the measurements where the assumption of sphericity was not met.