TBL (Türkiye Erkekler Basketbol Birinci Ligi)'deki basketbolculardaki performans kaygı ilişkisi
The analysis of the relationship between performance and anxiety Turkish Mens Basketball 1st League (TBL)
- Tez No: 225051
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ÇUMRALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
The objectives of the study is to determine the anxiety levels of basketball palyers, to investigate the effects of personal variables such as biological age and training age on the anxiety levels of the players, and to determine the effect of anxiety levels to the performance of the players. For this purpose, 81 basketball players from 8 different teams of 2006-2007 season of Turkish Beko Basketball League were selected. In order to investigate the effect of anxiety levels on players performance, Spielberger's State ? Trate Anxiety Inventory was applied. The biological and training ages were determined according to the declaration of the players.According to the analysis results of the inventory, a statistically significant linear relationship was found between the biological and training ages of the players. On the other hand, a significant linear relation couldn't be found neither between biological age and anxiety levels nor between the training age and anxiety levels.Based on the team averages of biological ages and anxiety levels obtained as a result of the inventory, a clustering analysis was performed. The results of the analysis proposed a relationship between the average anxiety levels and match performance of the teams, and therefore between the anxiety levels and performance of team players.
Özet (Çeviri)
Bu araştırmanın amaçları; basketbolcuların durumluluk kaygı düzeylerinin saptanması, biyolojik yaş ve antrenman yaşı gibi kişisel değişkenlerin kaygı düzeyine olan etkisinin araştırılması ve sporcudaki müsabaka öncesi durumluluk kaygısının müsabakadaki performansa olan etkisinin belirlenmesidir. Bu hedefler doğrultusunda, Türkiye Erkekler Basketbol Birinci Ligi?nde 2006?2007 sezonunda mücadele eden 8 takımda görev yapan toplam 81 basketbolcu denek olarak seçilmiştir. Durumluluk kaygısının maç performansına etkisinin araştırılabilmesi için bu 8 takımın kendi aralarında oynadığı çeşitli haftalarda, Spielberger? in Durumluk Kaygı Envanteri uygulanmıştır. Biyolojik ve antrenman yaşı değerleri sporcuların beyanları dikkate alınarak tespit edilmiştir.Envanterin değerlendirilmesi sonucunda, basketbolcuların biyolojik yaşları ile antrenman yaşları arasında istatistiksel olarak, anlamı yüksek bir doğrusal ilişki bulunmuştur. Öte yandan, kişisel bazda yapılan değerlendirmeler sonucu, basketbolcuların biyolojik yaşları ile hesaplanan durumluluk kaygı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir doğrusal ilişki tespit edilememiştir. Benzer şekilde, eldeki veriler ışığında basketbolcuların antrenman yaşları ile durumluluk kaygı puanları arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir doğrusal ilişki tespit edilememiştir.Envanter sonuçlarının takım bazında değerlendirilmesi sonucu hesaplanan ortalama biyolojik yaş ve durumluluk kaygı puanları esas alınarak bir kümeleme analizi yapıldığında, anketin değerlendirildiği haftalarda, takımların karşılıklı olarak oynadıkları maç skorları ile, dolayısıyla da basketbolcuların performansları ile durumluluk kaygı puanları arasında, takımın saha içindeki performansını etkileyecek bir ilişkinin olabileceğini ortaya koymaktadır.