Ameliyat nedeniyle hastaneye yatan adolesanların ameliyat olma ve hastaneye yatma durumunda endişe kaynakları ölçeğinin geliştirilmesi
Evolving the scale of anxiety resources of the adolescents who lie in hospital for surgery
  1. Tez No: 225057
  2. Yazar: SONGÜL HAYTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H.DEMET GÖNENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Adolesanların hastalık ve ameliyat olma durumlarının önemli bir endişe kaynağı olması nedeniyle araştırma, ?Ameliyat Nedeniyle Hastaneye Yatan Adolesanların Ameliyat Olma ve Hastaneye Yatma Durumunda Endişe Kaynakları Ölçeği?nin geliştirilmesi amacıyla yöntem araştırması olarak planlandı.Araştırma, Gaziantep Kocatepe İlköğretim Okulu (GKİO), Gaziantep Emine Konukoğlu Lisesi (GEKL), Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi (GADH), Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde (GÜŞAUH) gerekli sözlü ve yazılı izinler alındıktan sonra, Mayıs 2007-Eylül 2007 tarihleri arasında yapıldı.Araştırma evrenini, GKİO, GEKL, GADH ve GÜŞAUH' da basit rasgele örneklem yöntemi ile belirlenen 141 ameliyat olacak adolesan ve 302 sağlıklı adolesan oluşturdu.Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ameliyat nedeniyle hastaneye yatan adolesanların ameliyat olma ve hastaneye yatma durumunda endişe kaynakları ölçeği ve adolesan bilgi formu kullanıldı.Araştırmadan elde edilen veri değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 programı kullanıldı. Araştırma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart sapma) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin 3 gruba göre karşılaştırmalarında Oneway Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi kullanıldı. İki grup değerlendirmelerinde ise student t test kullanıldı. Geliştirilen ölçekteki sorular faktör analizi yöntemi ile ayrıştırılarak sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned methodical research to evolvate ?the scale of anxiety resources of the adolescents hospitalizes for surgical operation when they accepted and under gone an operation because disease and operation are important anxiety resources among adolescents.The study was performed in Gaziantep Kocatepe Primary School (GKPS), Gaziantep Emine Konukoğlu High School (GEKHS), Gaziantep 25 Aralık Public Hospital (GAPH), Gaziantep University Sahinbey Research Hospital (GUSRH) after taking the allowance written and spoken, between the dates March 2007-September 2007.The volunteer group was composed via simple random sampling from GKPS, GEKHS, GAPH and GUSRH. 141 adolescents who accepted to the hospital for surgical operation and 302 healthy adolescents joined the study.As a tool to collect data the scale of anxiety resources about surgery evolved by the researcher and adolescent consent form were used.To assess the data obtained from the study, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 program was used for statistical analysis. To assess the investigation data, besides definitive statistical methods (average, standard deviation), to compare the quantitative data Oneway Anova for three groups and Tukey HDS test were used. For assessment of two groups? student t test was used. The questions at the scale developed were classified via factor analysis method. The results are at 95% confidence interval and p significance value is