Onkolojik hastalığı olan okul yaş dönemi çocukların hastalık ve hastaneye yatma durumunda endişe kaynakları ölçeğinin geliştirilmesi
The development of anxiety resources scale of school age children with oncological diseases requiring hospitalization
  1. Tez No: 225056
  2. Yazar: SELVER SERİNDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. DEMET GÖNENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, onkolojik hastalığı olan okul yaş dönemi çocukların hastalık ve hastaneye yatma durumunda ?Endişe Kaynakları Ölçeği?nin (EKÖ) geliştirilmesi amacıyla yöntem araştırması olarak planlandı.Araştırma, Gaziantep Kocatepe İlköğretim Okulu (GKİO) ve Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesinde (GÜOH), gerekli sözlü ve yazılı izinler alındıktan sonra, Mayıs - Eylül 2007 tarihleri arasında yapıldı.Araştırma örneğini, GÜOH'nde ve GKİO'nda, basit rasgele örneklem yöntemi ile belirlenen; taslak ölçek-test tekrar test için 80 sağlıklı çocuk, 30 polikliniğe gelen, 30 yatan hasta ve 160 sağlıklı çocuklardan oluşan grup olmak üzere toplam 300 okul yaş grubu çocuk oluşturdu.Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan onkolojik hastalığı olan okul yaş dönemi çocukların hastalık ve hastaneye yatma durumunda endişe kaynakları ölçeği ve bilgi formu kullanıldı.Elde edilen verinin değerlendirilmesinde, istatistiksel analizler için SPSS for Windows 15.0 programı kullanıldı. Çalışma verisi değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma) yanı sıra, Oneway Anova testi, Tukey HDS testi, iki grup ortalamalarının karşılaştırılmaları için student t test kullanıldı. Geliştirilen ölçekteki sorular faktör analizi yöntemi ile ayrıştırılarak sınıflandırıldı. Niteliksel verinin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi ve Fisher'in Exact Ki-Kare testi kullanıldı.?Onkolojik Hastalığı Olan Okul Yaş Dönemi Çocukların Hastalık ve Hastaneye Yatma Durumunda Endişe Kaynakları Ölçeği?nin güvenirlik ve geçerlik alfa katsayıları = 0, 92 olarak bulundu. Ölçekte yer alan faktörlerin açıkladığı varyans % 52,7 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a methodicall research to develop the scale of anxiety resources of which school age children with oncological when they become ill and hospitalized.The study was performed in Gaziantep Kocatepe Primary School (GKPS) and Gaziantep University Oncology Hospital (GUOH) after taking the allowance written and spoken, between the dates March - September 2007.The sample of study was selected by using simple random sampling technique from GKPS and GUOH. Totally 300 which school age children composed of; 80 healthy children sketchiness scale-test-again for, 30 out-patients, 30 hospitalized patients and 160 healthy children joined the study.As a tool to collect data, the scale of anxiety resources of school age children with oncological diseases when they become ill and hospitalized, and a question name developed by the researcher conscious were used.To assess the data obtained from the study, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 program was used for statistical analysis. To assess the investigation data, besides definitive statistical methods (average, standard deviation), Oneway Anova, Tukey HDS test and two group averages of comparatives student t test were used. The questions at the scale developed were classified via factor analysis method. To compare the qualitative data Chi-Square test and Fisher's Exact Chi-Square test were used.Reliability and validity alpha coefficient of ?The scale of anxiety resources of school age children with oncological diseases requiring hospitalization? was evaluated as 0,92. The variance indicated by the factors which take place in the scale was evaluated 52,7 %. The results are at 95% confidence interval and p significance value is