Anne sütü ile beslenme süresine etki eden faktörlerin araştırılması
Investigation of factors influencing breastfeeding duration
- Tez No: 225073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MANSUR TATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tezin Amacı: Anne sütü ile beslenme süresine etki eden faktörlerin araştırılması.Materyal ve metot: Aralık 2006-Aralık 2007 tarihleri arasında Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Çocuk Polikliniklerine başvuran, 2-4 yaşları arasında çocuğu olan annelere demografik sorular ve emzirme tutumu ile ilgili toplam 32 soru içeren anket uygulandı. Uygun şekilde doldurulan 182 anket değerlendirilmeye alındı.Bulgular: Toplam anne sütü verilme süresinin annenin geceleri çocuğuyla aynı odada kalma süresinin artışıyla ve babanın emzirmeye desteğiyle doğru orantılı, annenin çalışıyor olması ile ters orantılı olduğu bulundu. Toplam anne sütü verilme süresinin sağlık personelinden alınan emzirme eğitiminden, annenin eğitim düzeyinden, çocuğun cinsiyetinden, düzenli gebelik takibinden, bebeğin emzik kullanmasından, doğumdan sonra anne sütüne başlanma süresinden, bebeğin doğum haftasından, doğum şeklinden ve bebeğin doğum ağırlığından etkilenmediği gözlendi.Sonuçlar: Anne sütü verme süresinin artırılmasında annelerin yanında babalara da eğitim verilmesi faydalı olabilir. Anne ve bebeğin en az 2 yaşına kadar geceleri aynı odada kalması teşvik edilebilir, ayrıca çalışan anneler için mesai saatlerinde de bebekleriyle beraber olma süresini artırıcı düzenlemeler yapılabilir. Annelerin yalnızca emzirme yoluyla anne sütü vermelerine yönelik olarak geceleri daha sık emzirmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the thesis: Factors influencing duration of breastfeeding are investigated.Material and methods: A questionnaire consisting of 32 questions about demographic data and breastfeeding attitudes is performed in mothers with children between 2 to 4 years of age who applied to outpatient pediatrics clinics of the Hospitals of Fatih University, School of Medicine. This study was performed between December 2006 - December 2007. Appropriately answered 182 questionnaires are evaluated.Findings: Total duration of breastfeeding is found to be correlated with the duration of the stay of the child in the same room with mother at night and father?s support for the breastfeeding. It is also found to be inversely correlated with employment of the mother. Total duration of the breastfeeding was independent from breastfeeding education by health staff, mother?s education level, gender of the children, regular follow-up during pregnancy, pacifier using, interval between the birth and starting breastfeeding, gestation week, mode of delivery and birth weight of the children.Results: Our findings suggest that in order to increase the duration of the breastfeeding, educating fathers during education of mothers and promoting the stay of the children with mother in the same room during the first 2 years at nights can help, and regulatory measures allowing mothers with their children in working hours would be helpful. Mothers can be recommended for more frequent breastfeeding at night.