Çocuklarda ketamin-propofol ve alfentanil-propofolun proseal laringeal maske yerleştirilmesi koşullarına etkisi
The effects of ketamin-propofol or alfentanil-propofol induction to haemodynami and the application condition of PLMA in children
  1. Tez No: 225104
  2. Yazar: DERYA ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİNE BEGEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada; pediyatrik hastalarda PLMA (Proseal Larengeal Maske) yerleştirilmesi için ketamin-propofol ve alfentanil-propofol ile uygulanan anestezi indüksiyonunun laringeal maske yerleştirme koşulları ve hemodinami üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı.Gereç ve Yötem: Fakülte Etik Kurul ve ebeveyn izni alındıktan sonra, minör cerrahi geçirecek olan ve laringeal maske ile anestezi planlanan ASA I grubu, 3-132 ay arası toplam 80 çocuk olgu çalışmaya alındı.İndüksiyondan 30 dk önce tüm olgulara premedikasyon amacıyla maksimum doz 10 mg olacak şekilde nasal yoldan 0.5 mg/kg midazolam uygulandı.Operasyon odasına alınan olgulara; EKG, noninvaziv kan basıncı, periferik oksijen satürasyonu (SpO2, %) monitorizasyonu yapıldı. Bazal kan basıncı, kalp atım hızı (KAH, atım/dk) ve SpO2 kaydedildi. Olgular; grup A (20 µg/kg alfentanil + 4 mg/kg propofol) ve grup K (0.5 mg/kg ketamin + 4 mg/kg propofol) olarak rasgele iki gruba ayrıldı. Olgulara, çalışma ilaçlarının verilmesini takiben propofol verildi. Propofol verildikten 90 sn sonra laringeal maske yerleştirildi. Laringeal maske yerleştirme koşulları skorlandı. Başarılı PLMA yerleştirilmesinden sonra anestezi % 1-2 sevofluran ve % 66 N2O ile devam ettirildi. Olgular spontan solunum dönünceye kadar manuel olarak solutuldu ve bu süre kaydedildi. Sistolik kan basıncı (SKB, mmHg), ortalama kan basıncı (OKB, mmHg), kalp atım hızı (KAH, atım/dk), oksijen saturasyonu (SpO2, %) anestezi indüksiyonundan önce (t0), indüksiyondan hemen sonra (t1), PLMA yerleştirildikten hemen sonra (t2), PLMA yerleştirildikten 3 dk (t3) ve 5 dk (t4) sonra ölçüldü. Operasyonun bitiminde anestezik gazlar kesildi. Olgular yeterli spontan solunum oluşturduklarında PLMA çıkarıldı.Bulgular: PLMA yerleştirme koşulları grup A ve K arasında farklı değildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to compare the influence of ketamin-propofol and alfentanil-propofol in application conditions and regarding to PLMA application for pediatric patients.Materials and Method: ASA I, 80 patients between 3-132 months, whone undertaken minör surgical procedure were taken to the programme with the permission of their parents and Ethic Committee of faculty.The patients were premedicated with 0.5mg/kg nasal midazolam (max.10mg). 30 minutes before induction.In operating room, the patients were maintaned with 3 lead ECG, noninvasive blood pressure, and pulse oximetre. İnitice blood pressure(mm/hg), heart rate(beat/min) and SpO2 (%) values were recorted. Patiens were divided randomly as two groups; group A (20 µg/kg alfentanil + 4 mg/kg propofol ) and group K (0.5 mg/kg ketamin +4 mg/kg propofol). The propofol was given to the patients after application of study drugs.Laringeal mask was applicated after 90 seconds propofol. The application conditions of laryngeal mask were recorded according to a score system. After succesful aplication of PLMA, anaesthesia was maintaned with %1-2 sevofloran and %66 N2O. The patients were ventilated mannally until return of spontan breaths.Systolic blood pressure, mear blood pressure , heart rate and oxygen saturation was measured and recorded according to this timeline. Before induction (to), just after induction (t1), just after PLMA application (t2), 3 min (t3) and 5 min (t4) after PLMA application.Anaesthetic gases were interrupted at the and of the operation. PLMA was put off when the patients are able to breathe spontaneously.Results : The conditions of PLMA application weren?t different between group A and groupK.