Otolog yumuşak kallus dokusunun spinal füzyonda greft olarak kullanımının araştırılması: Deneysel hayvan modeli
Investigation of the soft bone callus as a graft material in spinal fusion: An experimental animal model
- Tez No: 759555
 - Danışmanlar: PROF. DR. KAYA MEMİŞOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve amaç: Spinal füzyon operasyonları sonrası görülen psödoartroz önemli bir komplikasyon olup; füzyon başarısını arttırmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Kemik greftlerinin kullanılması bu yöntemler arasından en önemlilerinden olup altın standart yöntem otolog kanselöz kemik greftlemesidir. Bu çalışmamızda yumuşak kallus dokusu ile yapılan greftlemenin otolog kemik greftleme ile etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Çalışmamızda 16 sıçan kullanılmış olup deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı Standardizasyon için tüm sıçanların femurlarında açık kırık modeli oluşturulduktan 10 gün sonra her iki grup vertebra cerrahisine alındı. Tüm sıçanların vertebralarında L4-5 spinöz çıkıntılar eksize edilip posterior elemanlara dekortikasyon yapılarak füzyon alanı hazırlandı. Kontrol grubu sıçanlarda füzyon bölgesine spinöz çıkıntılardan hazırlanan otogreftler uygulandı. Deney grubunda ise femurdaki kırık hattı açılarak buradan alınan yumuşak kallus dokusu, füzyon alanına greft olarak uygulandı. 4 hafta sonra tüm sıçanlar sakrifiye edilerek L4-5 vertebra segmentinin içinde olduğu alan blok şeklinde eksize edildi. Çıkarılan vertebra segmentinde manuel palpasyon, direkt grafi, mikro BT ve histolojik incelemeler yapıldı. Bulgular: Çalışma sonunda manuel palpasyonla tüm füzyone vertebra segmentlerinde nonfüzyon alanlara göre hareketin kısıtlandığı görüldü. Radyolojik değerlendirmede deney grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir (p=0.02). Mikro BT incelemesinde ortalama kemik hacim ve yoğunluklarının deney grubunda (KH= 238,5 mm3; KMY=1,7 Gr/cm3) kontrol grubuna (KH= 216,3 mm3; KMY=1,63 Gr/cm3) göre daha fazla olduğu görüldü ancak gruplar arasında istatistiksel fark görülmedi (KH: p=1; KMY: p;0,2). Histolojik incelemede her iki grupta benzer sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç: Yumuşak kallus dokusu ile greftlemenin altın standart yöntem olan otolog kemik greftlemesine benzer sonuçları olduğu; istatistiksel fark olmamasına rağmen yeni oluşan kemikte hacim, yoğunluk ve organizasyonun kallus grubunda daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Pseudoarthrosis is an important complication after spinal fusion operations. There are various methods to increase the success of the fusion. Bone grafting is one of the most important of these methods, and autologous cancellous bone grafting is the gold standard method. In this study, we aimed to compare the efficacy of grafting soft callus tissue with autologous bone grafting. Materials and methods: In our study, 16 rats were used and they were divided into two groups as experimental and control groups. For standardization, both groups were taken to vertebral surgery 10 days after the open femoral fracture. Fusion area was prepared by excising the L4-5 spinous processes and decorticated the posterior elements in the vertebrae of all rats. Autografts prepared from spinous processes were applied to the fusion site in control group rats. In the experimental group, the fracture line in the femur opened and the soft callus tissue taken from here was applied to the fusion area as a graft. After 4 weeks, all rats were sacrificed and the area within the L4-5 vertebral segment was excised as a block. Manual palpation, direct radiography, micro-CT and histological examinations were performed on the removed vertebral segment. Results: At the end of the study, we observed that movement was restricted in all fused vertebral segments with manual palpation compared to the non-fusion areas. In the radiological evaluation, statistically significant results were obtained in experimental group compared to the control group (p=0.02). In micro-CT examination, we observed that the mean bone volume (BV) and bone mineral densities (BMD) were higher in the experimental group (BV= 238.5 mm3; BMD=1.7 Gr/cm3) compared to the control group (BV= 216.3 mm3; BMD=1.63 Gr/cm3). But there was no statistical difference between the groups (BV: p=1; BMD: p;0.2). Similar results were obtained in both groups in histological examination. Conclusion: Grafting with soft callus tissue has similar results to the gold standard autologous bone grafting; Although there was no statistical difference, we observed that the volume, density and organization of the newly formed bone were better in the callus group.