Farklı zirkonya esaslı alt yapılara bağlanan veneer seramiklerin makaslama kuvvetlerine karşı dirençlerinin karşılaştırılması
Evaluation of shear bond strength of veneer ceramics to different zirconia frameworks
- Tez No: 225133
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Zirkonya esaslı restorasyonlarda üst yapının kırılması, karşılaşılan en büyük problemdir. Çalışmamızın amacı, farklı zirkonya alt yapılara bağlanan veneer seramiklerin makaslama kuvvetlerine dirençlerini incelemektir. Çalışmamızda 4 tip zirkonya sistemi kullanıldı.120 tane zirkonya örnek hazırlandı. 30 tane ZirkonZahn, 30 tane Cercon, 30 tane Lava ve 30 tane DC-Zirkon firmalarına ait alt yapılar, kalınlığı 3 mm, çapları 7 mm olacak şeklinde hazırlandı. Yüzey standardizasyonun sağlanması için örnekler önce zımparalandı, sonra kumlandı. Her grup, örnek sayısı 10 olan 3 alt gruba ayrıldı. Her alt gruptaki zirkonya diskler üzerine, kalınlığı 3 mm, çapı 5 mm olan veneer seramikler pişirildi. Birinci alt gruplarda her zirkonya sistemine ait veneer seramikler; ikinci ve üçüncü alt gruplarda ise diğer iki tip veneer seramik; IPS e-max Ceram ve Vita VM9 kullanıldı. Örnekler çapı 15 mm ve yüksekliği 13 mm olan metal kalıplar içinde akrilik rezine gömüldü ve 37 ? C' de 24 saat süreyle distile suda bekletildi. Daha sonra kesme aygıtıyla 1 mm/dak. hızda kesme işlemi yapıldı. Bağlanma kuvvetlerinin aritmetik ortalamaları ve standart sapma değerleri hesaplandı. İstatistiksel değerlendirme ONE WAY ANOVA ile yapıldı. Çalışmamızın sonucunda, en yüksek değer DC-Zirkon-Triceram grubunda elde edilirken (40,49 ± 8,43 MPa), en düşük değer Lava-Vita VM9 grubunda elde edildi (18,66 ± 2,73 MPa).
Özet (Çeviri)
Chipping of the veneer ceramic is the most problematic issue about the zirconia based restorations. The aim of our study is to evaluate the shear bond strengths of zirconia ceramics with varying veneer ceramics. 4 different zirconia systems were used and 120 zirconia samples were prepared. Zirconia based cores were prepared as 30 ZirkonZahn, 30 Cercon, 30 Lava and 30 DC-Zirkon systems. The samples were in disc shaped with the diameter of 7 mm and the thickness of 3 mm. For surface standardization, these zirconia cores were grounded and then blasted with aluminum oxide particles. Each group was divided into 3 subgroups which contained 10 samples. In each subgroup, different veneer ceramics with the diameter of 5 mm and thickness of 3 mm were applied on zirconia cores. For the first subgroups, veneer ceramics that the zirconia manufacturer recommended. For the second and third subgroups, two types of commercial veneer ceramics; IPS e-max Ceram and Vita VM9 were used. These core/veneer disks were embedded in a metalic ingot, with the diameter of 15 mm and thickness of 13 mm, with polymethyl methacrylate resin. All groups were stored in distilled water bath at 37 ºC for 24 hours. A shear bond strength machine with a 1 mm/min crosshead speed was used. Mean shear bond strengths and standard deviations were calculated. Statistical analysis of the data for all groups was accomplished by ONE WAY ANOVA. As a result, when evaluating the 12 test groups, DC-Zirkon- Triceram showed the highest (40,49 ± 8,43 MPa) and Lava- Vita VM9 showed the lowest shear bond strength (18,66 ± 2,73 MPa) value.