Meme kanserli kadınların üreme sağlığı konusundaki gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of the needs of the women with breast cancer for reproduction health
  1. Tez No: 225163
  2. Yazar: BANU KARAÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HİLMİYE AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran meme kanserli kadınların üreme sağlığına ilişkin gereksinimlerini belirlemek amacıyla niteliksel yöntem kullanılarak yapıldı.Araştırmada veriler, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran meme kanserli kadınlar için hazırlanan ?Kadına İlişkin Bilgi Formu? kullanılarak 15 Mart 2007-15 Eylül 2007 tarihleri arasında toplandı. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran araştırma kriterlerine uygun olan 20 meme kanserli kadın ile çalışıldı.Görüşmeler bittikten sonra verilerin ham dökümleri yapıldı. Ham verilerin, daha önceden belirlediği temalara göre sınıflandı. Bu temalar gebelik, emzirme, cinsel yaşam, gebelikten korunma, üreme sağlığını koruyucu davranışlardır.Bu çalışma ile hemşirelerin: Meme kanseri olan kadınların üreme sağlığı ile ilişkili konulardaki anlayışları arttırabilecektir. Bu çalışma hastaların özellikle kontrasepsiyon, tanı sonrası emzirme ve tedavi konularındaki endişelerini anlamamızı kolaylaştıracak bir çalışmadır.Sonuç olarak, meme kanseri tanısı almış kadınların üreme sağlığı konusu kapsamında incelenen gebelik, emzirme, cinsel yaşam, gebelikten korunma, üreme sağlığını koruyucu davranışlar gibi konularda eğitim gereksinimleri olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda sağlık çalışanlarının; meme kanseri tanısı aldıktan sonra kadınlara, üreme sağlığı konusunda eğitim vermeleri ve danışmanlık yapmaları önerilmektedir.Anahtar Kelimeler; Meme kanseri, gebelik, emzirme, cinsellik, kontrasepsiyon.
Özet (Çeviri)
This research was performed using a qualitative method in order to determine the needs about the reproductive health of women with breast cancer who were referred to Adnan Menderes University Hospital.Research data were collected from the women with breast cancer who were referred to Adnan Menderes University Hospital using a ?questionnaire of women? from 15 March 2007 to 16 September 2007. 20 women with breast cancer who met the research criteria participated in the research.The interviews were completed and data were classified according to themes determined before. These themes were pregnancy, breastfeeding, sexual life contraception and the attitudes for reproductive health.With this study, we hope to increase the awareness of the nurses towards the issues related with the reproductive health of young women with breast cancer. In this study that we aimed the worries of patients? with breast cancer especially about contraception, breastfeeding after the diagnosis and the treatment be easily understood.As a result, we conclude that women with breast cancer had an educational need for the subjects like pregnancy, sexual life, contraception, attitudes for reproduction health. Health care professionals should understand that women diagnosed as a breast cancer have needs about the reproduction health and health care professionals should educate these women.Key Words; Breast cancer, pregnancy, breastfeeding, sexuality and contraception.