Burun cerrahisinde esmolol ile kontrollü hipotansiyonda propofol ve sevofluran'ın karşılaştırılması
A comparison of propofol and sevoflurane for controlled hypotension proved by esmolol in nose surgery
  1. Tez No: 225184
  2. Yazar: MUHAMMED DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LÜTFİ ERHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada burun cerrahisinde esmolol ile oluşturulan kontrollü hipotansiyonun operasyon alanında oluşan kanamaya ve cerrahi konfora etkisi ile propofol ve sevofluranın kontrollü hipotansiyondaki etkinliklerini araştırmayı amaçladık.Fakülte Etik Kurul onayı alındıktan sonra, ASA I-II risk grubunda olan, yaşları 18-60 arasında değişen 60 hasta, aydınlatılmış onamları alınarak çalışmaya dahil edildiler. 0.05 mg/kg midazolam ve 0.01 mg/kg atropin ile premedikasyon uygulan hastaların tümüne indüksiyonda 2-3 mg/kg propofol, 1µg/kg fentanil ve 0.1 mg/kg vekuronyum bromid uygulandı. Hastalar rastgele onbeşerli dört gruba ayrıldı: anestezi idamesi Grup P'de, 8 mg/kg/st propofolün İV, 2 L/dk O2 ve 2 L/dk medikal havanın inhalasyon yolundan verilmesiyle; Grup S'de ise %2 sevofluran, 2 L/dk O2 ve 2 L/dk medikal havanın inhalasyon yolu ile verilmesiyle sağlandı. Grup PE ve Grup SE'de anestezi idamesinde ilave olarak, hedeflenen OAB 60 mmHg olacak şekilde esmolol 500 µg/kg'lık İV yükleme dozunu takiben, 50-200 µg/kg/dk dozlarda infüze edildi. Operasyon süresince hastaların invazif sistolik, diyastolik ve ortalama arteriyel basınçları takip edildi. Kullanılan kılavuz, spanç, kompres sayıları ve aspiratörde biriken kan miktarları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
We aimed the effect of controlled hypotension provided by esmolol on bleeding and operation quality, and efficiency of propofol and sevoflurane in controlled hypotension for nose surgery.After the study approved by faculty ethic committee, 60 patients whose ages were ranged between 18 and 60 years in group of ASA I-II were included to the study by their approval. Following the premedication with 0.05 mg/kg midazolam and 0.01 mg/kg atropin, induction was performed IV 2-3 mg/kg propofol, 1µg/kg fentanyl and 0.1 mg/kg vecuronium bromide. We randomly seperated the patients in to four groups: in Group P anesthesia was continued by 8 mg/kg/h propofol IV, 2 L/min O2 ve 2 L/min medical air inhalation; in Group S anesthesia was continued by 2 % sevoflurane, 2 L/min O2 and 2 L/min medical air inhalation; in Group PE and SE, to obtain 60 mmHg mean arterial pressure, in addition to previous medications 50-200 µg/kg/min of esmolol infusion was performed following 500 µg/kg of IV esmolol in bolus. Invasive systolic, diastolic and mean arterial pressure were fallowed during operation. The amount of bleeding, and pad, spanch and compress that used were recorded.