Bir terör örgütü olarak Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist'in devrim stratejisi (1972-2012)
Turkish Communist Party / Marxist-Leninist's revolutinary strategy as a terrorist organization.
- Tez No: 462278
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
İnsanlığın yaşadığı savaşlar, sanayileşme ve üretim ilişkilerinin gelişmesi, toplumda sınıflı bir yapının oluşarak dünyanın farklı bölgelerinde devrim ve reform hareketlerine neden olmuştur. Sınıf farklılıkları nedeniyle ezildiğini iddia eden emekçiler, devrim yoluyla mevcut sistemin değiştirilmesi için örgütlenmişlerdir. Türkiye'de ise çok partili sisteme geçişle birlikte, küresel akımları takip ederek mevcut rejime karşı devrim stratejisine yönelen gruplar olmuştur. Çalışmada, Türkiye'de gerçekleştirilmek istenen devrimin, Sistem Teorisi, Modernleşme Teorisi, Devrimci Kişilik Teorisi, Engelleme-Saldırganlık Teorisi, Yapısal Teori ve Marksist Teori açısından teorik çerçevesi oluşturulmuş, Marksist devrim teorisinden Leninist ve Maoist devrim stratejisinin geliştirilmesine ilişkin örnekli açıklamalar yapılmıştır. Bu kapsamda Marksist devrim teorisine dayanan Leninist devrim stratejisi ile işçilerin öncülüğünde gerçekleştirilen 1917 Rus Devriminin, Maoist devrim stratejisi ile köylülerin önderliğindeki 1949 Çin Devriminin, yine bu stratejilerin etkisindeki Halk Savaşı stratejisine dayanan 1945 Vietnam Devriminin ve küçük-aydın zümrenin öncülüğündeki 1959 Küba Devriminin stratejileri açıklanmış ve karşılaştırmalı olarak İbrahim Kaypakkaya önderliğindeki Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist'in (TKP/ML) devrim stratejisi tartışılmıştır. 1965 sonrası Türk solunda gençleri heyecanlandıran örgütlü yapılardan olan Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) ve Devrimci Gençlik (Dev-Genç) kadrolarının ideolojisi çok sayıdaki örgütlenmenin temelini oluşturmuştur. Bu örgütlenmelerin içerisinden koparak illegal faaliyetlere yönelen kişiler tarafından kurulan terör örgütlerinden bir tanesi de TKP/ML'dir. Araştırmada, TKP/ML'nin kıra dayanan devrim tezi, 1972 yılından 2012 yılına kadar incelenmiş, İbrahim Kaypakkaya ve arkadaşlarının devrim stratejisi, örgütlü yapısı, bölünme, birleşme, eylem ve amaçlarındaki değişimi sistematik olarak ele alınmıştır. Ayrıca TKP/ML'nin silahlı mücadele kanadı olan Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu'nun (TİKKO) kırsaldaki eylem stratejisi ve faaliyetleri Tunceli merkezli ele alınarak diğer örgütlerle olan ilişkileri, nüfuz mücadelesi ve eylem birliktelikleri aktarılmıştır. Örgütün, devrim stratejisine bakıldığında, kitle memnuniyetsizliğinin yerine grup memnuniyetsizliği, seçkinlerin fikir ayrılığı yerine devrimcilerin fikir ayrılığı, birleştirici güdülenmenin yerine ise eleştirel bakış açısının hakim olduğu görüldüğünden devrim için gerekli şartların oluşmadığı, bu başarısızlığın ise örgütte bölünmelere neden olduğu anlaşılmaktadır. Araştırma süreci olan 40 yıllık dönemde Türkiye'de devlet yönetiminde krizlerin zaman zaman yaşandığı ancak Türkiye'de dünya ülkelerinin devrimi kabullenmesi için belirtilen şartlardan bahsetmenin mümkün olmadığı görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Marksizm-Leninizm, Maoizm, TKP/ML, Devrim Stratejisi, İbrahim Kaypakkaya
Özet (Çeviri)
Wars, industrialization and developing forms of production have caused revolution and reform movements in discrete regions of the World by forming social class structure in the society. Proletariat who claimed to be persecuted under existent regimes because of class difference have organized a counterrevolution against existent regimes via revolution and rebellion. With transition to the multi-party system, some groups following global trends and have come into existence for the revolution against existent regime. From this point of view, by following Marxist Revolution Theory, by creating a theoretical framework the desired Revolution taking place in Turkey in terms of Marxist Theory, Systems Theory, Modernization Theory, The Revolutionary Personality Theory, Block - Aggression theory and Structural Theory, The descriptions samples about Leninist and Maoist Revolution Strategy are made by revolutionaries who developed Marxist Revolution Theory. In this context, The strategies of after 1917 Russian Revolution that was carried out under the leadership of the workers with the Leninist strategy of revolution based on Marxist revolutionary theory, 1949 China Revolution that was carried out under the leadership of the peasants with Maoist revolutionary strategy, 1945 Vietnamese Revolution with the People's War Strategy based on these strategies, 1959 Cuban Revolution that was carried out small intellectual coterie, was declared and the strategy of Communist Party of Turkey / Marxist Leninist (TKP/ML) under the leadership Ibrahim Kaypakkaya was discussed. After 1965, In the setting of preparing National Democratic Revolution Thesis (MDD) which was actively discussed in Turkish-Left Ideology of the people around the staff in organizational structures such as Idea Club Federation (FKF) and Revolutionary Youth (Dev-Genc) exciting young people, laid the foundations of a large number of the organizations of the Turkish-Left. One of organization that was founded by people turning to illegal activities by breaking off from within these organizations is Communıst Party of Turkey/Marxist Leninist. In the study, from 1972 until 2012 revolution thesis based on rural of TKP/ML have been examined, revolution strategy of Ibrahim Kaypakkaya and his friends organized structure, divisions, integration, changes in the actions and objectives are systematically discussed. In addition, action strategies in the countryside and the activities of the organization, relationships with other organizations on the basis of Tunceli, the struggle for influence and action unity of Turkey Workers and Peasants' Liberation Army (TIKKO) which is the armed struggle wings of TKP/ML have been mentioned. The necessary conditions for revolution did not occur, and this failure caused partition within the organization because of the fact that group dissatisfaction instead of mass discontent, revolutionary divergency instead of elite divergency, critical perspective instead of connective motivation were dominated when considering Revolutionary Strategy of the Organization. During the process of research in 40 years, Turkey had had crisis on public at times, but it is understood that specified conditions that world countries to accept the revolution is not possible to speak of in Turkey.