Multipl myelomalı hastalarda NOS3 ve TNF alfa gen polimorfizmlerinin klinik parametrelerle ilişkisi ve prognoz üzerindeki etkilerinin karşilaştırılılması
Relations of clinical parameters and effects on prognosis of genomic polymorphisms in NOS3 and TNF alpha in patients with multiple myeloma
  1. Tez No: 247169
  2. Yazar: CEM BASMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Multipl Myeloma'lı hastalarda NOS3 (+894, VNTR) ve TNF? (-308, -238 ve -857) gen polimorfizmleri ile klinik parametrelerin ilişkisi ve prognoz üzerindeki etkileri değerlendirildi. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Hematoloji Bilim Dalında multipl myeloma tanısı konulan 77 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak hematolojik malignitesi olmayan sağlıklı 77 kişi alındı. NOS3 (+894) gen polimorfizmi dağılımı GG: 37 (%48.1), GT: 25 (%32.5), TT: 15 (%19.4), NOS3 (VNTR) gen polimofizmi dağılımı AA: 40 (%51.9), AB: 28 (%36.4), BB: 9 (%11.7), TNF? (-308) gen polimorfizmi dağılımı AA: 0, AG: 18 (%23.4)), GG: 59 (%76.6), TNF? (-238) gen polimorfizmi dağılımı AA: 0, AG: 13 (%16.9), GG:64 (%83.1), TNF? (-857) gen polimorfizmi dağılımı TT: 16 (%20.8), TC: 28 (%36.4), CC: 33 (%42.8) oranlarında tespit edildi. TNF? (-238 ve -857) gen polimorfizmleri ile MM arasında ilişki tespit edilmedi. TNF? (-308) gen polimorfizminde GG genotipi (p=0.012) ile NOS3 (+894) geninde TT genotipinin (p=0.008) MM hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğu, NOS3 (VNTR) gen polimorfizminde AA genotipi (p=0.007), NOS3 (+894) gen polimorfizminde GG genotipinin (p=0.004) MM hastalarında kontrol grubuna göre düşük olduğu saptandı.Sonuç olarak; NOS3 (+894) polimorfizminde TT genotipinin, TNF? (-308) polimorfizminde ise düşük ekspresyonla ilişkili GG genotipinin MM'lı hastalarda yüksek olması bu polimorfizlerin MM hastalığı etyopatogenezinde rolü olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, MM'da TNF? (-238) geninde GG genotipi ilk sıra tedavi seçeneklerinden (OPKHT, bortezomib, talidomid bazlı) etkilenmeksizin erken progresyon ile ilişkili olup total sağkalım sürelerini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, relations of clinic parameters and effects on prognosis of genomic polymorphisms in NOS3 (+894, VNTR) and TNF? (-308, -238 and -857) are assessed in patients with multiple myeloma. Seventy seven patients with multiple myeloma in Haemotology department in Internal Medicine of Gaziantep University Hospital are included. Healty 77 people without any heamotological malignancies are icluded as control group. Distribution of NOS3 (+894) gene polymorpism is GG: 37 (48.1%), GT: 25 (32.5%), TT: 15 (19.4%), distribution of NOS3 (VNTR) gene polymorpism is AA: 40 (51.9%), AB: 28 (36.4%), BB: 9 (11.7%), distribution of TNF? (-308) gene polymorpism is AA: 0, AG: 18 (23.4%), GG: 59 (76.6%), distribution of TNF? (-238) gene polymorphism is AA: 0, AG: 13 (16.9%), GG: 64 (83.1%) and distribution of TNF? (-857) gene polymorphism is TT: 16 (20.8%), TC: 28 (36.4%) CC: 33 (42.8%). No significant relation is found between TNF? (-238 and -857) gene polymorphisms and MM. GG genotype in TNF? (-308) gene polymorphism (p=0.012) and TT genotype in NOS3 (+894) gene polymorphisms (p=0.004) are significantly increased in patients with MM in comparison with control group. However AA genotype in NOS3 (VNTR) gene polymorphism (p=0.007) and GG genotype in NOS3 (+894) gene polymorphisms (p=0.004) are significantly decreased in patients with MM incomparison with control group. As a result, TT genotype in NOS (+894) polymorphism and GG genotype in TNF? (-308) polymorphism which related to decreased expression are increased in patients with MM, thus, this may play a role in etiopathogenesis of multiple myeloma. Moreover, GG genotype in TNF? (-238) gene is not affected whatever the first-line therapy (OPKHT, bortozomibe, thalidomide) is, but related with early progression not affecting total survival.