Dekompanse karaciğer sirozlu hastalarda 6 ve 12 aylık sürviyi predikte etmede MELD, delta MELD ve Child skorlama sistemlerinin karşılaştırılması: Prospektif çalışma
The comparision of MELD, delta MELD and Child scoring systems in order to predict the survey of decompanse liver cirrhosis patients in 6 and 12 months period: Prospective study.
  1. Tez No: 225286
  2. Yazar: ABBAS ZÜLFÜOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENDAL YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç: Sirozlu hastalarda hastalığın şiddetini ve prognozunu belirlemede başta Child-Turcotte-Pugh sistemi olmak üzere pek çok skorlama sistemi kullanılmaktadır. Bunlardan özellikle MELD skorlama sistemi karaciğer transplantasyonu bekleyen sirotik hastalarda daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada dekompanse sirotik hastalarda bu skorlama sistemlerinin karşılaştırılması ve prognozu predikte etme yeteneklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu skorlama sistemleri ile ilişkili olabilecek faktörlerinin korelasyonunun da araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ocak 2006 ile Ocak 2008 tarihleri arasında değişik etyolojilere sahip dekompanse karaciğer sirozlu toplam 81 hasta alındı. Tüm hastalara siroz tanısı klinik, laboratuar ve radyolojik bulgulara dayalı olarak konuldu. Hastalar yaşayan, ex olan ve karaciğer nakline giden hastalar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Çalışmanın sonlanım noktası ölüm veya transplantasyon olarak belirlendi. İstatiksel olarak chi-square test, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, ROC analizi, lojistik regresyon analizi ve Kaplan - Maier sürvi analiz testleri uygulandı.Bulgular: Çalışmaya alınan 81 hastanın 26'sı (%32) kadın, 55'i (%68) erkek, ortalama yaş 54.5±14.05 idi. 9 hastaya takip sürecinde karaciğer nakli yapıldı. Hastaların 41'i takip sırasında ex oldu. 3. ayda MELD skoru artışı ile ilişkili faktörler; serum albumininin ? 3 olması (p=0.039), hepatorenal sendrom (p=0.014), inisyal MELD skorunun >10 olması (p=0.011), Child-Turcotte-Pugh skorunun >10 olması (p=0.026) ve kötü beslenme (p=0.037) idi. ROC eğrisi kullanıldığında 6.ayda mortaliteyi en iyi predikte eden faktörlerin inisyal MELD skoru (p=0.035) ve Child-Turcotte-Pugh skoru (p=0.032) olduğu saptandı. ROC eğrisi kullanıldığında yine 12. ayda da mortaliteyi en iyi predikte eden faktörlerin inisyal MELD skoru (p=0.046) ve Child-Turcotte-Pugh skoru (p=0.006) olduğu saptandı. Ayrıca hem 6 hem de 12. aylarda ?MELD/ay skorunun anlamlı prediktif değere sahip olduğu saptandı.Sonuç: Sonuç olarak artmış MELD skoru ile albumin düşüklüğü, inisyal MELD ve Child-Turcotte-Pugh skorunun yüksekliği ve hepatorenal sendromun varlığı arasında korelasyon mevcuttur. ?MELD ilerlemiş karaciğer sirozlu hastalarda orta vadede klinik sonuçları tahmin etmede inisyal MELD veya Child-Turcotte-Pugh skorundan daha üstündür. Bu bulgular dekompanse sirotik hastaların takibinde ve pre-transplantasyon değerlendirmelerinde önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Intrduction/Aims: A large number of scoring systems, mainly Child-Turcotte-Pugh, have been used in order to determine severity and prognosis of patients with cirrhosis. In all these, especially MELD scorıng system has been used more often in cirrhotic patients awaiting for liver transplantation. In this sudy, it was aimed to compare these scoring systems in decompansated cirrhotic patients and investigate their predictive value on prognosis. It was also aimed to determine correlation factors related to these scoring systems.Materials and method: The study was carried out with 81 patients who had decompansated liver cirrhosis with different etiologies between January 2006 and January 2008. All the patients were diagnosed with cirrhosis depending on clinic, laboratuary and radiologic findings.The patients were categorised into three groups as alive, dead and those going on to liver transplantation. The end point of the study was determined as death or transplantation. Statistically Chi-square test, Mann-Whitney U Test, Krukal-Wallis test, ROC analysis, logistic regression analysis and Kaplan Maier survi analysis tests were applied.Results: 26 of 81 patients were female (32%), 55 (%68) of them were male and their mean age was 54.5 ? 14.05. Liver transplantation was applied to 9 patients. 41 patients died during follow-up. Factors realted to MELD score increasement in the third month were; serum albumın ? 3(p= 0.039), presence of hepatorenal sendrom (p=0.014), level of initial MELD score (p=0.011), Child-Turcotte-Pugh score ? 10 ? p=0.026 ? , poor malnutrition (p=0.037). When ROC line was used; initial MELD score (p=0.035) and Child-Turcotte-Pugh scores were established as the best predictor factors of mortality in the sixth month. When ROC line was used in the twelfth month, initial MELD score (p=0.046) and Child-Turcotte-Pugh scores were again established as the best predictors of mortality. Either in the sixth or twelfth months, ? MELD ? months scores had significant predictor values.Conclusion: In conclusion, there is correlation between increaed MELD score and decreaed albumin level, initial MELD, and Child-Turcoote?Pugh high scores and the presence of hepatorenal syndrome. ? MELD is more reliable than initial MELD or Child-Turcotte-Pugh scores for estimating the clinical results in middle average in patients with liver cirrhosis patients. These results may be valuable in follow-up and pretransplant investigation of decompansated patients with liver cirrhosis.