Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi sigara bırakma polikliniğinde değerlendirilen olgular
The evaluated cases at the smoking cessation clinic in Dicle University Faculty of Medicine
- Tez No: 225285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, bölgemizde sigara bırakma polikliniğine başvuran hastaların demografik özelliklerini incelemek, sigara kullanımını etkileyen faktörleri, sigara bırakmayı deneyenlerde en sık karşılaşılan zorlukları, nikotin bağımlılık düzeyini, anksiyete ve depresyon skorunu belirlemektir.Gereç ve Yöntem: Aralık 2006-Nisan 2008 tarihleri arasında sigara bırakma polikliniğine başvuran 135 olgu çalışmaya alındı.Sonuç: Çalışmaya katılan 135 olgunun 86'sı (% 63.7) erkekti. Hastaların 54'ü (% 40.0) üniversite mezunuydu. 28 hasta (% 20.8) doktor önerisi ile başvurmuştu. Cinsiyet ile sigarayı ilk içme yaşı arasında anlamlı ilişki bulundu (p=0.021). Sigaraya başlama nedeni en sık (%52.9) özenti idi. Hastaların %51.1'i 20 paket/yıl ve üzerinde sigara tüketmişlerdi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate demograraphic properties of the patients who has resorted to smoking cessation clinic in our region, to define the factors affecting smoking, the most common difficulties seen in patients trying to stop smoking, nicotine addiction level, the score of anxiety and deppression.Materials and Methods: One hundred thirty five cases reported smoking cessation clinic between December 2006 and April 2008 were accepted to the study.Results: Eighty six of 135 cases participated in the study were male (63.7 %). Fifty four of the patients (40.0 %) have been grauduated from universty. 28 patients ( 20.8 %) participated because of doctor?s suggestion. A significant relationship was found between sex and the age of beginning to smoke (p=0.021). The most common cause of beginning to smoke (52.9 %) was emulation. 51.1 % of patients had consumed 20 package per year and more. A significant relationship was found between sex and the amount of cigarettes smoked per day (p=0.029) and cigarette consumption ( p=0.04). Being sick in the future was stated as the most common single reason. 73.3 % of them had tried to stop smoking before. Only 8.1 % of patients tried to stop smoking had been able to continue non-smoking more than one year. Fagerstrom nicotine addiction level was found high or very high for 62.2 % of them.