Kronik böbrek hastalığında aterogenezi etkileyen faktörlerin plazma Ürotensin-II düzeyleri ile ilişkisi
Association of Urotensin-II with factors influencing atherogenesis in patients with chronic kidney disease
- Tez No: 225331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLVER DERİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada aterogenezi etkileyen geleneksel ve kronik böbrek hastalığına özgü risk faktörlerinin ve bu risk faktörleri üzerinde etkili olabilecek ADMA, homosistein, CRP'nin, plazma ürotensin-II düzeyleri ile ilişkisini araştırdık. Karotis intima media kalınlığını aterosklerozun göstergesi olarak alıp; otuz adet evre-3, 33 adet evre-4, 46 adet evre-5 olmak üzere toplam 109 kronik böbrek hastasında ve 35 sağlıklı kontrolde karotis intima media kalınlığını, ürotensin-II, ADMA, homosistein ve CRP düzeylerini değerlendirdik. Nonparametrik risk faktörlerinin frekans değerlerini araştırdık ve parametrik risk faktörlerinin ölçümlerini yaptık.Bulgularımıza göre karotis intima media kalınlığı, evre-4 ve evre-5'te, evre-3 ve kontrol grubuna; evre-5'te evre-4'e göre önemli ölçüde artmıştı. Ürotensin-II düzeyleri evre-3 ve evre-5'te kontrol grubuna göre düşük bulundu. Kontrol grubuna göre homosistein düzeyleri bütün evrelerde, CRP evre-5'te, ADMA ise evre-4'te yüksekti. Ürotensin-II, CRP, ADMA ve homosistein ile KİMK arasında anlamlı korelasyon izlenmedi.Evre-5'te hiperlipidemisi olan hastaların karotis intima-media kalınlığı olmayanlara göre yüksek; kardiyovasküler olay öyküsü olanların ürotensin-II düzeyleri olmayanlara göre düşük bulundu. Evre-5 hastaların fosfor ve kalsiyum fosfor çarpımı ile ADMA ve CRP düzeyleri arasında; trigliserid düzeyleri ile karotis intima media kalınlığı ve ürotensin-II düzeyleri arasında, hemoglobin düzeyleri ile ürotensin-II ve CRP arasında korelasyon bulundu.Sonuç olarak, böbrek fonksiyon bozukluğunda karotis intima media kalınlıkları ile ADMA, CRP ve homosistein düzeyleri artış, U-II düzeyleri ise düşüş göstermektedir. Bu düşüşe paralel artmış KVO öyküsü, U-II'nin bu hasta grubunda KVO' larda koruyucu bir etkisi olduğunu düşündürebilir. Diyalize giren hastalarda anemi, CRP artışı, düşük VKİ ve albümin, kalsiyum fosfor metabolizması bozuklukları gibi faktörlerin varlığı, artan KV riske üremiyle inflamasyonun birlikte zemin hazırladığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the relationship of plasma urotensin-II with cardiovascular risk factors, whether traditional or specific to chronic kidney disease, and with ADMA, homocystein and CRP, which may have an influence on those risk factors. 109 CKD patients (30 stage-3, 33 stage-4, 46 stage-5 ) and 35 healthy controls were included in the study. Serum ADMA, homocystein, CRP and plazma urotensin-II levels were measured and ultrasonographic carotid artery intima-media thickness, which has been accepted as a marker of atherosclerosis, were determined in all participants. Frequencies of nonparametric risk factors and levels of parametric risk factors were measured.We found that carotid artery intima-media thickness was significantly higher in stage 4 and 5 patients compared to stage 3 and controls and also in stage 5 compared to stage 4. Urotensin-II levels were lower in stage 3 and 5 patients compared to controls. Homocystein levels were higher in all stages of CKD, CRP in stage 5 and ADMA in stage 4 compared to control group. There was no significant correlation between urotensin-II and ADMA, CRP, homocystein and CIMT. In stage 5, CIMT of patients with hyperlipidemia were higher and Urotensin-II levels were lower in patients with a history of cardiovascular disease compared to patients without these comorbidities. Phosphate levels and calcium-phosphate product were correlated with ADMA and CRP, triglycerides wih CIMT and urotensin-II, hemoglobin with urotensin-II and CRP in stage 5 patients.In conclusion, CIMT and ADMA, CRP and homocystein levels are increased while U-II levels are decreased in renal dysfunction. This decline, in parallel with an increased rate of cardiovascular accident history, may suggest a protective role for U-II in these patients. Presence of anemia, higher CRP levels, lower BMI and serum albumin and impaired calcium and phosphate metabolism, may indicate that the interplay of uremia and inflammation sets the ground for cardiovascular diseases in dialysis patients.