Demir eksikliği anemisinde periferal nöral fonksiyonun sinir uyarılabilirliği testleri ile elektrofizyolojik olarak incelenmesi
The evaluation of peripheral neural function with nerve stimulation tests as electrophysiologic in iron deficiency anemia
- Tez No: 225316
- Danışmanlar: PROF. DR. HARİKA ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Demir eksikliği anemisinin periferik sinir sistemi membran polarizasyonuna, iyon kanal fonksiyonları ve periferik sinir paranodal/internodal koşullarına etkisi bilinmemektedir. Biz bu çalışmada demir eksikliği anemisinin periferik sinir sistemi üzerine etkisini, etkinin demir ve iskemi ile olan ilişkisini invaziv olmayan sinir uyarılabilirliği testleri ile elektrofizyolojik olarak değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya İzzet Baysal Tıp Fakültesi Hematoloji polikliniğine başvuran oral demir tedavisi verilmesi uygun olmayan, öyküsünde periferik sinir fonksiyonlarını bozabilecek patolojisi olmayan ve periferik nöropatisi olmayan, semptomatik orta 22 (%69) ve ağır demir eksikliği anemisi olan 10 (%31) toplam 32 olgu alındı. Olguların demir açığı hesaplanarak parenteral demir tedavisi uygulandı. Bazal, parenteral demir tedavisi sonrası ve anemi düzeldikten sonra EMG ile sinir uyarılabilirlik testleri uygulandı. Median sinir motor ve duysal uyaran güç-süre/zaman sabiti, reobaz, 8 milisaniye (ms) de duysal ve 10 ms de motor süpernormalite değerleri kaydedildi. Çalışmaya alınan olguların duysal süpernormalite testlerinde anlamlı farklılık saptanırken diğer sinir uyarılabilirliği testlerinde anlamlı farklılık saptanmadı. Olgulardaki süpernormalite değerlerinde düşüklüğün aneminin düzelmesinden sonra anlamlı düzelmesinin, demirden ziyade iskeminin periferik duysal paranodal potasyum (K) kanalları üzerine etkisiyle ilişkili olduğu düşünülmüştür.Sonuç olarak, demir eksikliği anemisinde periferik sinirlerde duysal supernormalitenin anlamlı düşük olması K kanal anormaliğine bağlanabilir. Bu durum olguların ekstremitelerinde tariflediği anormal duyum ve dizestezi gibi yakınmalarını açıklayabilir.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency anemia is not known about effect to the membrane polarisation, ion channel functions and peripheral nerve paranodal/internodal conditions. We aimed to evaluate the effect of iron deficiency anemia on peripheral nerve system that is associated with iron and ischemia with nerve stimulation tests not to be invasive as electrophysiologic. The study was performed on 32 patients making an application to Izzet Baysal Medical Faculty Haematology polyclinic, not suitable for oral iron treatment, not a pathological condition disrupting for peripheral nerve functions in history and not a peripheral neuropathy with total of 22 moderate iron deficieny anemia (69%) and total of 10 serious iron deficiency anemia (31%). Parenteral iron treatment was administered by calculating iron deficiency. Nerve stimulation tests were performed with EMG bazal, after parenteral iron treatment and recovery of anemia. Median nerve motor and sensorial strength-duration/time constant, rheobase, sensorial supernormality at 8 millisecond (ms) and motor supernormality at 10 ms values were recorded. Significant difference was detected in sensorial supernormality tests but other nerve stimulation tests was not detected significantly difference in this study population. It has been thought that significant recovery of low supernormality values after improving of anemia was connected with the effect of ischemia on peripheral sensorial paranodal potassium (K) channels instead of iron.As a result, the significant low level of sensorial supernormality in peripheral nerves can be connected with K channel abnormality in iron deficiency anemia. This condition can explain their complains such as abnormal sensation and dysesthesia in their extremities.