Vücut kitle indeksi ve bel/kalça oranına göre sağlıklı obez ve non-obezlerde inflamatuar durumun prokalsitonin ve neopterinle değerlendirilmesi
Evaluation of the inflammatory state in healthy obese and non-obese grouped according to body mass index and waist-hip ratio using procalcitonin and neopterin
- Tez No: 225317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Obezite vücuttaki yağ miktarının fazlalılığı olarak tanımlanmıştır ve kardiyovasküler hastalıklar açısından bağımsız bir risk faktörü olduğu bilinmektedir. Obezite gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada artan prevalans hızı ve sebep olduğu riskler açısından günümüzün önemli tartışılan sağlık sorunlarındandır. Obez hastalarda hipertansiyon, hiperlipidemi, hiperürisemi, bozulmuş açlık glukozu, glukoz intoleransı ve tip 2 diabetes mellitus gibi birçok hastalık riski artışı meydana gelmektedir. Obezitenin bir inflamatuvar durum oluşturması bu hastalıkların patogenezindeki artışın sebeplerinden olabilir.Bu çalışmada inflamasyonun kardiyovasküler hastalıklar için risk oluşturduğu bilindiğinden, fazla kilolu ve normal kilolu sağlıklı bireylerdeki VKİ ve BKO'ya göre inflamasyon belirteçleri olan high sensitive-CRP (hs-CRP), NP, PCT düzeylerinin karşılaştırılması amaçlandı.Bu çalışmaya vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel kalça oranı (BKO) değerlerine göre sınıflandırılan 67 sağlıklı yetişkin dahil edildi. Olgular, VKİ değerlerine göre 21 normal kilolu (VKİ?25), 22 fazla kilolu (VKİ 25-29.9) ve 24 obezden (VKİ?30) oluşan üç gruba ayrıldı. Ayrıca santral obeziteyi saptamak için olgular BKO değerlerine göre cut-off değeri 0,9 alınarak 2 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Obesity has been defined as an excess amount of fat in the body and it is known that it is an independent risk factor by means of cardiovascular diseases. It is one of the important discussing health problems of today by means of risks produced by it and has an increasing rate of prevalence around the world, especially in developed countries. Many diseases such as, hypertension, hyperlipidemia, hyperuricemia, impaired fasting glucose, glucose intolerance and type 2 DM have an increased risk among obese patients. Generation of an inflammatory condition by obesity may be one of the reasons of increasing pathogenesis of these diseases.In this study we aimed to conduct a study on the overweight and normal weight subjects grouped according to BMI and WHR, to investigate the effects of overinflammation as a risk factor for cardiovascular diseases, by comparing the levels of (hs-CRP), NP, and PCT.Sixty-seven healthy adults were included in this study who were classified according to body mass index (BMI) and waist-to-hip ratio (WHR). Cases were divided into three groups according to BMI values; 21 normal weight (BMI ?25), 22 over-weighted (BMI 25-29,9) and 24 obese (BMI?30). Also, cases were divided into two groups according to their WHR values to determine central obesity (cut-off was 0.9). Among these groups, whether there were any differences on the levels of CRP, NP and PCT, which are inflammatory indicators have been investigated. While statistically significant differences (p0.05).It has been shown in this study that obesity can cause an inflammatory condition generally. However, it has been concluded that, this difference can be closely related to the degree of obesity more than the distribution of fat. More studies with expanded numbers of cases are needed to evaluate this situation.