Otistik çocuklarda kranial difüzyon tensor MR ve MR spektroskopi bulguları
Findings of cranial MR spectroscopy and diffusion tensor MR in children with autism
- Tez No: 225326
- Danışmanlar: PROF. DR. L. ÖZNUR BOYUNAĞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Otistik çocuklarda kranial Manyetik Rezonans Spektroskopi (MRS) ve Difüzyon Tensor Görüntüleme (DTG) bulgularını ortaya koymak ve bu bulguların davranış problemleri ile olan ilişkilerini araştırmak hedeflendi.Gereç ve yöntemOtistik grup 12 (3-15y) ve kontrol grubu 8 (9-15y) kişiden oluşmaktaydı. Hasta ve kontrol grubunun hepsi erkek olup herhangi bir nörolojik hastalıkları yoktu. MR incelemeleri öncesinde premedikasyon yapılmadı. Yapılan DTG'de değişik bölgelerde fraksiyonel anizotropi (FA) değerleri ölçüldü ve kaydedildi.Hasta grubunun 11 bireyine ve kontrol grubuna orta (TE 135msn) ekoda bazal ganglia düzleminde multivoksel spektroskopik görüntüleme yapıldı.Hasta grubuna Aberrant Behavior Checklist (ABC) testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and PurposeIt was aimed to determine findings of cranial Magnetic Resonance Spectroscopy (MRS) and Diffusion Tensor Imaging (DTI), and relation of this findings with behavior problems in children with autism.Materials and MethodsAutism group contained 12 (3-15 years old), and control group contained 8 children (9-15 years old). All of the participants were male and none of them have any neurological disorders. No premedication were performed before MR study. Fractional anisotropy (FA) values for different regions were measured and recorded from DTI.Multivoxel spectroscopic imaging with medium echo (TE 135msn) at the basal ganglia plane was performed for 11 children in patient group and for the entire control group.Aberrant Behavior Checklist (ABC) test was applied to patient group.