Görme engellilerde optik yolakların difüzyon tensör manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of the optic tracts in blind humans by using diffusion tensor magnetic resonance imaging
- Tez No: 225340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A.YUSUF ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ:Çalışmanın amacı doğuştan ve edinsel görme engelliler ile sağlıklı kontrol grubunda, DT-MRG tekniği ile beyindeki görme yolaklarının in vivo ortamda görsel ve nesnel ölçümlerle değerlendirilerek aradaki farkların ortaya konmasıdır.GEREÇ ve YÖNTEM:Kırkbir görme engelliden oluşan hasta grubu ve yirmialtı sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubundaki hastalar aksiyal planda T2, 3D-SPGR, DAG ve difüzyon tensör sekansları alınarak incelendi. Oluşturulan görüntüleren optik yolaklardan ve kontrol lokalizasyonlarından ADC, FA ve RA değerleri hesaplandı. Ölçülen değerler student t testi kullanılarak karşılaştırıldı.BULGULAR:Görme engelli grubunda bilateral lateral genikulat çekirdeklerden ölçülen FA ve RA değerleri kontrol grubuna göre düşük olarak saptandı. Görme engelli grubunda optik radiata ve Meyer kavsinden ölçülen FA ve RA değerlerinde kotrol grubu ile karşılaştırıldığında farklılık saptanmamıştır. Optik yolaklardan ve kontrol lokalizasyonlarından ölçülen ADC değerlerinde görme engelli ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır.SONUÇ:Görme engelli hastalarda sadece lateral genikulat çekirdekte ölçülen düşük FA ve RA değerleri bu alanda yapısal bütünlük kaybı olmakla birlikte, bu dejenerasyonun daha distaldeki optik yolaklara ilerlemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE:The aim of this study was to investigate the optic pathways by using DT-MRI and to expose the differences between congenitaly and acquired blind humans and control groups.MATERIALS and METHODS:Forty one blind patients and twenty six healthy subjects underwent DT-MRI study. The protocol included T2, 3D-SPGR, DWI and DT imaging of the entire brain in the axial plane. Different anisotropy measurements, including ADC, FA, RA were obtained from optic pathways and control localizations and were compared by using student-t test.RESULTS:Bilateral FA and RA values of the lateral geniculate nucleus, in the blind subjects were significantly lower than those of the corresponding anatomic sites in the normal subjects. FA and RA values measured from the optic radiata, Meyer?s loop and control localizations failed to show any statiscally significant difference between those two groups. ADC values of the optic pathways and control localizations in the blind subjects were not significantly different from the values in normal subjects.CONCLUSION:Low FA and RA values measured over the lateral geniculate nucleus indicated a loss of integrity which failed to extend more distally in the optic pathways in blind humans.