Nazal polipoziste interlökin 16 seviyesi
The level of interleucin 16 in nasal polyposis
- Tez No: 225347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Nazal polipozis; tomografik ve endoskopik değerlendirmeler ile tanısı konulan, kronik inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın karmaşık doğası ve etyopatogenezin sınırlı anlaşılmış olması, doğru bir şekilde tedavisini güçleştirmekte ve bu yüzden nüksler sıklıkla görülmektedir.Nazal polipozis histopatolojisinde en önemli faktör doku eozinofilisidir. Doku eozinofilisinin patogenezi, kompleks immünolojik mekanizmalarla açıklanılmaya çalışılmışsa da günümüzde halen tam olarak aydınlatılamamıştır.Literatürdeki birçok inflamatuar hastalıkla ilişkisi saptanmış olan interlökin 16; hem eozinofillerin kemotaksisinden, hem de inflamasyonda diğer hücreler ile etkileşimden sorumlu önemli bir medyatördür. Literatürde İL-16 ve nazal polipozis ilişkisini gösteren sadece bir çalışma bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı; NP'li olgulardaki serum İL-16 düzeyinin araştırılarak, doku eozinofilisi ve yaşam kalitesi ile olan ilişkisini ortaya koymaktır.Astım, alerjik, inflamatuar, granulomatöz hastalık hikayesi bulunmayan ve en az 8 hafta sistemik veya lokal medikal tedavi almamış 17 nazal polipozis hastası bu çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubu ise astım, alerjik, inflamatuar ve granulomatöz hastalık hikayesi olmayan septum deviasyonu, konka bulloza ve/veya alt konka hipertrofisi nedeniyle nazal cerrahi planlanan 10 hasta tarafından oluşturulmuştur.Sonuç olarak; nazal polipozis hastalarında, kontrol grubuna göre anlamlı olarak serum İL-16 seviyesinin yükseldiği tespit edilmiştir. Ayrıca nazal polipozisteki doku eozinofilisi kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Ancak doku eozinofilisi ile serum İL-16 seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Nazal polipozis etyopatogenezinde, karmaşık immünolojik mekanizmalar içinde yer alan inflamatuar sitokinlere ilave olarak İL-16'nın da önemli bir rolü olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis is a chronic inflammatory disease which is diagnosed with endoscopic and tomographic evaluations. Because of the complex nature and the limited understanding of its etiopathogenesis makes this disease difficult to treat precisely, so that recurrence is seen oftenly.Tissue eosinophilia is the most important factor in the histopathology of the nasal polyposis. Although the pathogenesis of the tissue eosinophilia has been tried to explain by complex immunological mechanisms, to date it is not clarified entirely.Interleucin 16, which its relationship with several inflammatory diseases has been documented in the literature, is an important mediator that is responsible of not only for the eosinophil chemotaxis but also the interaction with other cells in inflammation. Only one study exists regarding the relationship between nasal polyposis and IL-16 in literature. The aim of this study is to manifest its relationship with tissue eosinophilia and quality of life by investigating the serum interleucin 16 levels in the nasal polyposis cases.Seventeen nasal polyposis patients were included in this study that had been neither given systemic or topical medication at least 8 weeks, nor had a history of asthma, allergic, inflammatory and granulomatous diseases. The control group was also consisted of ten patients, undergoing nasal surgery because of septal deviation, concha bullosa and/or inferior turbinate hipertrophy, but without history of asthma, allergic, inflammatory and granulomatous diseases.In conclusion, the significant elevation of serum IL-16 level in nasal polyposis patients according to control group is demonstrated. Moreover it is pointed that there is a significant increment in tissue eosinophilia level in nasal polyposis in comparison with control group. However, it is detected that there is no significant relationship between tissue eosinophilia and serum interleucin 16 level. It is suggested that in addition to several inflammatory cytokines in the complex immunologic mechanisms of the nasal polyposis etiopathogenesis, IL-16 is also playing an important role.