Üçüncü basamak referans merkezine başvuran tiroid orbitopati olgularında klinik bulgular ve tedavi stratejileri
Clinical features and treatment modalities of graves ophthalmopathy cases in a tertiary referral center in turkey.
- Tez No: 225353
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Graves oftalmopatide (GO) izlenen semptom, klinik bulgu ve ölçülen parametrelerdeki çeşitlilik, olgularda tedavi ve takip zorluklarına yol açmaktadır. 2003 yılında EUGOGO tarafından GO olgularının değerlendirilmesinde standardizasyonu sağlamak amacıyla, klinik bulgular ve tedavi yöntemleri irdelenmiştir. Bu çalışmanın amacı GO olgularımızın semptom, klinik ve tedavi bulgularını EUGOGO parametreleri doğrultusunda değerlendirmek ve sonuçlarını yorumlayarak Türkiye'deki GO profilini çıkarmaktır.1992-2008 tarihleri arasındaki GO tanısı olan olgular retrospektif olarak tarandı ve EUGOGO parametrelerine uyan 344 olgu (233 kadın, 111 erkek) çalışmaya dahil edildi. Demografik özellikler, oftalmolojik muayene sonuçları ve tedavi yaklaşımları kaydedildi.Olguların yaş ortalaması 41.6±13.1 yıl idi. Başvuru anında ortalama tiroid hastalığı tanı zamanı 42.6 ay, ortalama göz tutulum süresi ise 26.1 ay idi. Ötiroidi durumunu sağlamak amacıyla %79.3 olguya antitiroid ilaç tedavisi, %29.3 olguya tiroidektomi cerrahisi, %18.3 olguya radyoaktif iyot tedavisi tek veya kombine olarak uygulanmıştı. GO şiddetinin %54.4 olguda hafif, %32.2 olguda orta, %13.4 olguda ise ciddi düzeyde olduğu izlendi. Olguların oftalmolojik muayenelerinde proptozis en sık izlenen bulgu olup (%75.1), bunu yumuşak doku tutulumu (%44.3), göz dışı kas fonksiyon bozuklukları (%24.5), kornea tutulumu (%7.5) ve optik sinir tutulumu (%12.2) takip etmekteydi. GO tedavisinde, yumuşak doku tutulumu olan hafif olguların çoğu sadece topikal tedavi alırken, %25 olguya kemik ve/veya yağ dekompresyon cerrahisi, %17.4 olguya kortikosteroid tedavisi, %5.7 olguya orbital radyoterapi, %9 olguya kapak cerrahisi ve yine %9 olguya şaşılık cerrahisi ve/veya prizma uygulandı.GO'da klinik muayenede değerlendirilen bulguların ve uygulanan tedavinin standardizasyonu, etkin tedavinin ön koşuludur. Eğitim hastanelerine başvuran olguların değerlendirilmesinde, dahili ve cerrahi bölümler arasında ortak değerlendirme parametrelerinin kullanılması, Türkiye'de endemik şekilde görülen bu hastalığın tedavisindeki başarıyı arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the clinical features and treatment modalities of graves ophthalmopathy according to EUGOGO parameters and give demographic, clinical and therapeutic data in a tertiary referral center in Turkey.The clinical data of 344 cases (233 female, 111 male) demonstrating Graves? orbitopathy (GO) were retrospectively evaluated. All cases were analyzed for age, gender, duration of thyroid and eye diseases. The medical history for thyroid and ocular disease, clinical features of GO and therapeutic approaches were investigated.The mean age of the cases was 41.6±13.1 years. The mean durations of the thyroid and eye diseases were 42.6 months, and 26.1 months, respectively. Antithyroid drugs were used in 79.3%, thyroidectomy in 29.3%, and radioactive iodine in 18.3% of the cases alone or in combination for the management of thyroid disease. The patients showed mild, moderate and severe orbital disease in 54.4%, 32.2% and 13.4% respectively. The most frequent finding was proptosis (75.1%) which was followed by soft tissue signs (44.3%), extraocular muscle dysfunction (24.5%), corneal involvement (7.5%) and optic nerve involvement (12.2%). Most cases demonstrating mild disease have received only topical medications. The remaining cases were treated with bone and/or fat decompression (25%), corticosteroids (17.4%), orbital radiotherapy (5.7%), eyelid surgery (9%), extraocular muscle surgery and/or prisms (9% ) alone or in combination.The management of orbital disease is usually challenging and standardization of examination findings and treatment modalities in a multidisciplinary approach is necessary. A multidisciplinary approach may increase the success rate of treatment of GO which is seen endemically in Turkey and decrease morbidity of disease and surgery.