Broyler rasyonlarına katılan fitaz enzimi ve sitrik asidin verim performansı, bazı kan ve kemik mineral düzeyleri ile tibial diskondroplazi üzerine etkisi.
The effect of dietary phytase and citric acid supplementation on broiler performance, some blood and mineral levels and tibial dyschondroplasia.
- Tez No: 225391
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR DOĞAN TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, mısır+soyaya dayalı rasyonlara fitaz enzimi ve sitrik asit ilavesinin broylerlerde besi performansı, karkas randımanı, bazı kemik ve kan mineral seviyeleri, dışkı fosfor düzeyi ve tibial diskondroplazi insidensi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 400 adet günlük Ross 308 broyler civciv kullanılmıştır. Araştırma, her biri 80 adet civcivden oluşan 2 kontrol, 3 deneme olmak üzere 5 grup halinde yürütülmüştür. Her grup 20'şer civcivden oluşan 4 tekrar grubuna ayrılmıştır. Araştırmanın civciv döneminde (0-3 hafta) % 22 HP ve 3100 kcal/kg ME ile % 1.00 kalsiyum, % 0.67 toplam P ve % 0.45 yararlanılabilir fosfor (YP), piliç döneminde (4-6 hafta) ise % 20 HP ve 3200 kcal/kg ME ile % 1.00 kalsiyum, % 0.57 toplam fosfor ve % 0.36 YP içeren pozitif kontrol grubu (PK) rasyonları hazırlanmıştır. Negatif kontrol grubu (NK) rasyonları ise, PK grubunun tüketeceği rasyonun enerji ve protein düzeylerinin korunmasına özen gösterilerek, civciv döneminde % 0.78 kalsiyum, % 0.53 toplam P ve % 0.31 YP düzeyi, piliç döneminde ise % 0.78 kalsiyum, % 0.43 toplam P ve % 0.22 YP düzeyi olacak şekilde hazırlanmıştır. Fitaz enzimi (F), sitrik asit (SA) ve fitaz enzimi+sitrik asit (F+SA)'ten oluşan deneme grubu rasyonları ise, NK grubu rasyonlarına sırasıyla 500 U/kg fitaz enzimi, % 2 sitrik asit ve 500 U/kg fitaz enzimi+% 2 sitrik asit ilavesi yapılarak hazırlanmıştır.Rasyon YP düzeyinin azaltıldığı NK grubunda canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışı önemli derecede (P0.05) belirlenmiştir. Serum inorganik P düzeyi F+SA grubunda, PK ve F gruplarından rakamsal, NK ve SA gruplarından istatistiksel önem taşıyan oranda yüksek (P0.05) ortaya çıkmamıştır.Rasyonda YP düzeyinin azaltılması (NK) dışkı ile atılan P miktarının da azalmasında etkili olmuştur. Diğer taraftan aynı rasyona sitrik asit ilavesi (SA) ile P atılımı daha da azalmış, bu hususta rasyona katılan fitaz enziminin etkisi daha belirgin olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effect of phytase and citric acid supplementation to the broiler diets based on corn and soybean meal, on performance, carcass yields, some bone and blood minerals, fecal phosphorus and tibial dyschondroplasia levels. In the study, 400 Ross 308 broiler day-old chicks were assigned two controls (positive and negative control) and three experimental groups with 80 chicks in each group. Each of the groups was separated into four replicate groups of 20 chicks. The chicks in the positive control (PC) group were fed a diet with 22 % CP, 3100 kcal/kg ME, % 1.00 calcium, 0.67 % total phosphorus and 0.45 % available phosphorus (AP) during the starter period (0-3 weeks), and with 20 % CP, 3200 kcal/kg ME, % 1.00 calcium, 0.57 % total phosphorus and 0.36 % AP during the grower period (4-6 weeks). Negative control group (NC) diets were prepared as the same CP and ME value with the PC diet. The chicks in the NC were fed the diet with % 0.78 calcium, 0.53 % total phosphorus and 0.31 % AP during the starter period and, with % 0.78 calcium, 0.43 % total phosphorus and 0.22 % AP during the grower period.