Hareketli bölümlü protezlerde hassas tutucuların tutuculuk özellikleri
Retention properties of precision attachments in the removable partial dentures
- Tez No: 225396
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı protez araştırma laboratuarında gerçekleştirilen çalışmamız, farklı metal alt yapı planında kullanılan, 5 farklı yapıdaki hassas tutucu tipleri ile 6 aylık, 1 ve 2 yıllık kullanım sonrası elde edilen tutuculuk değerlerinin incelenmesi için planlanmıştır.Çalışma, Kennedy sınıf II modifikasyon 1 vakası olan 35 adet epoksi rezinden elde edilmiş model üzerinde hazırlanan hassas tutuculu metal alt yapılarla yürütülmüştür. Ön destek diş de resiprokal kolu ve arka destek diş de Akers kroşesi olan protez planının modifiye edilmesiyle oluşan 3 farklı plan, sürgü ve topuz formundaki 5 farklı hassas tutucu tipi ile birlikte kullanılmıştır.Yıpranma işlemi, çalışma için özel hazırlanmış aşındırma cihazında gerçekleştirilmiştir. Ağız ortamını şartları için 36.5 °C`de yapay tükürük kullanılmıştır. Modeller sırayla cihaza yerleştirilerek 6 aylık kullanım için 540, 1 yıl için 1080, 2 yıl için 2160 defa metal alt yapılara takıp çıkarılma işlemi uygulanmıştır. Her bir metal alt yapı ve hassas tutucu tipi için aynı sürede çalışma tekrarlanmıştır.Farklı metal alt yapı, değişik hassas tutucu tipi ve farklı kullanım sürelerine göre elde edilen tutuculuk değerleri sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Farklı metal alt yapı planlarından, ön destek diş de resiprokal kolu ve arka destek diş de kroşeye sahip alt yapı planı diğer planlara göre daha az yıpranma miktarı göstermiştir. Kullanım süresi olarak ilk 6 aylık sürede hassas tutucular, diğer sürelere göre daha fazla yıpranmıştır. Hassas tutucu tipi olarak topuz tipindeki OT Strategy, tüm şartlar altında tutuculuk kuvvetlerinin düşük çıkmasına rağmen bu kuvvetleri tutarlı bir şekilde her zaman koruyarak yıpranma miktarında en iyi hassas tutucu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study, which was performed at the prosthetic research laboratory of Ankara University Faculty of Dentistry Department of Prosthetic Dentistry, was planned to evaluate the retention values obtained following 6 months, 1 year and 2 years using of 5 different designs of precision attachments used with 3 different partial denture frameworks.The study, Kennedy class II modification 1 case, was performed with the partial denture frameworks with precision attachments, prepared on the 35 models obtained from epoxy resin. The denture plan, reciprocal armed on the anterior teeth and Akers clasp on the posterior supporting tooth, was modified to three different plans using five different slide and ball formed precision attachments.The process wear was implemented on a customized wear device. In order to simulate the oral environment artificial saliva was used at 36,5°C. The models were attached and removed 540 times for six months, 1080 for a year and 2160 times for two years one after another. The study was performed using the same amount of time for each partial denture frameworks and precision attachment types.The amount of wear was statistically evaluated following the investigation of obtained retention values according to different partial denture frameworks, different precision attachment types and variant usage durations. Of the different partial denture frameworks, the one which had a reciprocal arm on the anterior supporting tooth and a clasp on the posterior supporting tooth had shown less amount of wear compared with others. When usage period is concerned, precision attachments were worn out more for the first 6 months duration when compared with one year and two years durations. For the precision attachment type, ball type OT Strategy, although under all circumstances revealed low retentive forces, maintained these forces consistently, thereby was established as the best precision attachment when wear amount is concerned.