Yeni Zelanda Tavşanı'nda (Oryctolagus cuniculus L.) arcus aortae ve ön ekstremite atardamarları üzerinde makroanatomik çalışmalar
Macroanatomic investigations of the aortic arch and the arteries of forelimb in New Zeland Rabbit (Oryctolagus cuniculus L.)
- Tez No: 225411
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJDET DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada 10 adet ergin Yeni Zelanda Tavşanı'nın arcus aortae'si ve ön ekstremite atardamarları, makroanatomik olarak incelendi. Materyallerin tümü latex ile dolduruldu ve diseksiyon yapıldı.Arcus aortae'den öncelikle truncus brachiocephalicus'un, hemen ardından da a. subclavia sinistra'nın ayrıldığı tespit edildiTruncus brachiocephalicus'tan, a. carotis communis sinistra'nın çıktığı, sonrasında kalan ortak kökten önce a. subclavia dextra'nın ve ardından a. carotis communis dextra'nın köken aldığı gözlendi.Truncus costocervicalis, a. thoracica interna, a. vertebralis ve a. cervicalis superficialis'in, a. subclavia'dan köken aldığı görüldü.A. axillaris'in, a. suprascapularis'i, a. thoracica externa'yı, a. thoracica lateralis'i, a. subscapularis'i, a. thoracodorsalis'i, a. circumflexa humeri caudalis'i ve a. circumflexa humeri cranialis'i verdiği kaydedildiA. brachialis'in, a. profunda brachii'yi, a. bicipitalis'i, a. collateralis ulnaris'i, a. transversa cubiti'yi, a. interossea communis'i ve bazı küçük musküler dalları verdiği görüldü.A. mediana'nın, a. interossea cranialis'i, a. interossea caudalis'i, a. ulnaris'i, a. antebrachialis superficialis cranialis'i, a. radialis'i verdiği saptandı. Ayrıca distal'de arcus palmaris superficialis'in oluşumuna katıldığı ve parmaklara aa. digitales palmares communes II ? IV'ü verdiği kaydedildi.Rete carpi dorsale'yi a. ulnaris'in, a. interossea caudalis'in r. palmaris'i ile anastomozuyla oluşan dalı ve a. radialis'in ramus carpeus dorsalis'inin oluşturduğu belrilendi. Bu rete'den a. digitalis dorsalis communis I ve aa. metacarpeae dorsales II ? IV'ün köken aldığı görüldü.Arcus palmaris profundus'u, a. radialis'in, r. palmaris'inin, r. profundus'u ve a. interossea caudalis'in, r. palmaris'inin, r. profundus'unun oluşturduğu gözlendi. Bu arcus'tan çıkan dallar ise aa. metacarpeae palmares I ? IV olarak kaydedildi.Arcus palmaris superficialis'in, a. radialis'in, r. palmaris'inin r. superficialis'i ve a. interossea caudalis'in, r. palmaris'inin, r. superficialis'i tarafından şekillendirildiği görüldü. Bu arcus'tan a. digitalis palmaris communis I ve V'in çıktığı tespit edildi.Aa. metacarpeae palmares I ? IV'ün arcus palmaris profundus'tan çıktığı ve distal'de ilgili aa. digitales palmares communes'le birleştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study the aortic arch and the arteries of the forelimb of the 10 adult New Zeland Rabbit were investigated. All materials were filled with latex and dissected.It was determined that primarily the brachiocephalic trunk, then the left subclavian artery arose from the aortic arch.The left common carotid artery then the right subclavian artery and finally the right common carotid artery leaved the brachiocephalic trunk was observed.It was seen that the costocervical trunk, the internal thoracic artery, the vertebral artery and the superficial cervical artery took their origin from the subclavian artery.The axillary artery which gave off the suprascapular artery, the external thoracic artery, the lateral thoracic artery, the subscapular artery, the thoracodorsal artery, the caudal humeral circumflex artery and the cranial humeral circumflex artery was observed .It was seen that the brachial artery gave off the deep brachial artery, the biccipital artery, the collateral ulnar artery, the transverse cubital artery, the common interosseous artery and some other muscular branches.It was detected that the cranial interosseous artery, the caudal interosseous artery, ulnar artery, the cranial superficial antebrachial artery and the radial artery took their origin from the median artery. Beside this it was recorded that the median artery gave aa. digitales communes II ? IV to the fingers and also joined to the superficial palmar arch.It was seen that dorsal carpal rete was formed by the conjunction of r. palmaris of the caudal interosseous artery and the ulnar artery and r. carpeus dorsalis of the radial artery. From this rete a. digitalis dorsalis communis I and aa. metacarpeae dorsales II ? IV took their origin.It was determined that the deep palmar arch was formed by r. profundus of r. palmaris of the radial artery and r. profundus of r. palmaris of the caudal interosseous artery. From this arch aa. metacarpeae palmares I ? IV arose.It was established that the superficial palmar arch was formed by r. superficalis of r. palmaris of the radial artery and r. superficialis of the r. palmaris of the caudal interosseous artery. From this arch a. digitalis palmaris communis I and V arose.It was determined that aa. metacarpeae palmares I ? IV were formed from the deep palmar arch and made anastomosis with the related aa. digitales palmares communes.