Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek
Perceived social support levels of university students Hacettepe University Education Faculty
- Tez No: 225414
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AKDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikiyatri, Psikoloji, Education and Training, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sosyal Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek puanlarının, cinsiyet, bölüm, sınıf düzeyi, yaş, ailenin aylık geliri, ikamet edilen yer, yaşamın çoğunun geçirildiği yer değişkenleri ile farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri, 2006?2007 öğretim yılında, Hacettepe Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Okulöncesi Öğretmenliği, Almanca Öğretmenliği ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümlerine devam eden 486 öğrenciden elde edilmiştir. Bağımlı değişkene ilişkin veriler Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği- Multidimensional Scale of Perceived Social Support MSPSS (Eker ve Arkar, 1995) kullanılarak toplanmıştır. Bağımsız değişkenlerle ilgili veriler araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS 13 Paket Programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler, ikili karşılaştırmalar için t testi; çoklu karşılaştırmalar için tek yönlü varyans analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre üniversite öğrencilerinin sosyal destek düzeylerinin bölüm, sınıf, yaş ve ailenin aylık geliri açısından anlamlı farklılık göstermediği; cinsiyet, ikamet edilen yer ve yaşamın çoğunun geçirildiği yer değişkenleri açısından anlamlı farklılık gösterdiği sonucu elde edilmiştir. Ayrıca araştırmada, öğrencilerin sosyal destek algılama düzeyleri ile bağımsız değişkenler arasında ilişki olup olmadığı ki-kare analizi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular, cinsiyet, aylık gelir ve yaşamın çoğunun geçirildiği yer değişkenleri ile algılanan sosyal destek düzeyleri (alt grup- üst grup) arasında istatistikî olarak anlamlı ilişki gözlenmiştir. Araştırma bulguları, sosyal destek ile ilgili daha önce yapılmış araştırmaların bulgularıyla birlikte tartışılıp yorumlanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda örgün eğitim alanına, ailelere, topluma ve daha sonra yapılabilecek araştırmalar ile alınabilecek önlemlere ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study inquired if perceived social support among students of Hacettepe University, College of education differed significantly according to gender, major, age, family income, place of residence and place in which individuals lived most of their lives. Data was gathered from a total of 486 students at departments of Primary Education, English Education, German Education, Mathematics Education, Secondary Education And Psychological Counseling and Guidance during the academic year of 2006?2007. Students? perceived social support was measured with Multidimensional Scale of Perceived Social Support MSPSS (Eker, Arkar and Yaldız, 2001). Data on the independent variables was obtained with the Personal Information Form developed by the researcher.Data analyses were done with the SPSS 13 software program. Pair-wise comparisons were done with t-tests and multiple comparisons with one-way analysis of variance (ANOVA). Results showed that students? levels of perceived social support did not vary significantly according to major (field of study), year of study, age and monthly family income. On the other hand, perceived social support differed significantly according to gender, place of residence and where individuals spent most of their lives. The relationships between social support and independent variables were further examined with chi square which revealed that low and high perceived social support groups differed significantly according to gender, monthly family income and place of longest residence.Findings were discussed in comparisons with those of previous studies. Implications of the findings for formal education, parents and the society in general as well as recommendations for future research were discussed.