3.-4. servikal vertbera ve 2. molar dişten 12-15 yaş arası çocuklarda mukayeseli yaş tayini
Comparative age estimation of 12-15 years old children using 3.-4. cervical vertebrae and 2. molar tooth
- Tez No: 419863
 - Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BİLGE
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemizde kişilerin gerçek yaşlarını belirlemek hukuki, tıbbi ve sosyal yönden önem arz etmektedir. Bu durum özellikle kırsal kesimde doğum kayıtlarının yetersiz olması, ölen kardeşinin nüfus cüzdanını diğer kardeşin kullanması, nüfusa toplu kayıt yaptırma gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Dünyada yaşanan mülteci göçleri de bu konuyu uzun süre güncel tutmaktadır. Çalışmamızda metrik ölçümlerle daha objektif verilere göre yaş tayini yapılıp yapılamayacağı ve ülkemizde bu konuda oluşturulacak bir atlasa yardımcı olmak amaçlanmıştır. Literatürlerde vertebral yaşın el-bilek yaşına alternatif olabileceği belirtildiğinden, ortodonti tedavisinde rutin çekilen sefalometrik grafilerin gereksiz doz alımını önleyeceği belirtilmiştir. Çalışma aralığı olarak 12-15 yaşında toplam 222 (111 erkek, 111 kız) grafi incelenmiştir. Çalışmamızda lateral sefalometrik grafilerde 3. ve 4. servikal verteblar ve mandibular sağ 2. molar diş kullanılmıştır. Grafiler Jpeg formatında milimetrik ölçümler yapılarak bazı parametrik değerler elde edilmiştir. Bulgularımıza göre vertebralardan erkeklerde; SVY=92,487 + (11, 837 x KH3) + (41,139 x oran3) + (32,223 x oran4), kızlarda; SVY= 108,249 + (19,55 x KH4) + (37,197 x oran3) regresyon formülleri elde edilmiş ve vakaların ortalama yaşları ile hesapladığımız ortalama yaşlar her iki cinste de anlamlı bulunmuştur. 2. molar dişten yaptığımız bazı ölçümler ve bulduğumuz oranların yaşla değişimi korele bulunmuşsada herhangi bir regresyon formülü oluşturulamamıştır. Anahtar Kelimler: Servikal vertebra, ikinci molar diş, yaş tayini.
Özet (Çeviri)
In our country, estimation the actual age of the people is important for legal, medical and social aspects. Especially in rural areas, this situation is based on reasons such as the lack of birth registration, using the birth certificate of the deceased sibling to other sibling, taking birth certificate all together. Migrations of refugees in the world keep up to date this topic. In our study we aimed to understand whether age determination could be made based on more objective data with metric measurement and help to create an atlas about this issue in our country. As stated in vertebral age can be an alternative to hand-wrist age, so it could present unnecessary dose intake because of cephalometric radiographs in routine orthodontic treatment. We examined 222 radiographs of children between 12-15 ages. For our studies 3. and 4. cervical vertebrae and 2. molar tooth have been examinated. The Jpeg formatted graphys have been meassurement milimetric scale and certain parametric datas have been collected. Our findings show that male cva= 92,487 + (11, 837 x KH3) + (41,139 x oran3) + (32,223 x oran4) and female cva= 108,249 + (19,55 x KH4) + (37,197 x oran3) regression formulas and by comparing with median seen that they are both meaningful. Even though some mesurements we obtained from 2. molar tooth and calculated ratios are correlated no regression formulas hasn't been created. Keymords: cervical vertebrae, second molar tooth, age estimation