Kobay beyin dokusunda endotoksin-aracılı lipid, protein ve DNA oksidasyonu üzerine taurinin etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of taurine on endotoxin-mediated lipid, protein and DNA oxidation at the guinea pig brain
  1. Tez No: 225516
  2. Yazar: GONCA OZAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalısmamızda, endotoksin uygulanmasıyla artan peroksinitritin beyinde olusturabilecegi olası hasarı ve taurinin bu duruma etkisini arastırmayı amaçladık. Bu çalısmada kontrol, endotoksemi, taurin ve endotoksemi + taurin grubu olmak üzere dört farklı kobay grubu olusturuldu. Bunun için 4mg/kg dozda (ip) endotoksin ve 300mg/kg dozda (ip) taurin uygulandı. Kontrol grubuna ip serum fizyolojik verildi. Uygularmadan 6 saat sonra bütün grupların beyin dokuları alındı ve 3-NT, 8-OHdG ve MDA düzeyleri HPLC sistemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the role of increased peroxynitrite in brain after endotoxine administration and the probable recovery effects of taurine.Guineapigs were divided into 4groups; control,endotoxine,taurine and endotoxine plus taurine.4mg/kg(ip) endotoxine and 300mg/kg(ip) taurine were administered.The brains were collected after 6hours following the injection and 3-NT, 8-OHdG and MDA levels were measured by HPLC.