Akut ve düzenli antrenmanın hentbolcülerde oksidatif stres üzerine etkisi
The effects of acute & regular training on oxidative stress in handball players
- Tez No: 225523
- Danışmanlar: PROF.DR. NEDRET KILIÇ, PROF.DR. YAŞAR SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Biochemistry, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Teorik olarak sportif aktiviteler esnasında artan metabolik hız ile birlikte organizmanın oksijen kullanımı da artar ve bu da beraberinde reaktif oksijen türlerinin sayısında artısı getirir. Daha önce yapılmıs olan çalısmalar fiziksel sportif yüklenmeler, artmıs oksijen tüketimi ve serbest radikal üretimi arasında bir baglantı oldugunu belirtmislerdir. Sportif yüklenme; kas hücrelerinde mitokondriyel elektron transport zincirine elektron akımının artması, iskemi- reperfüzyona baglı olarak aktive edilen ksantin oksidazın üretilmesi, demir içeren proteinlerin hasar görmesi ve Ca2+ homeostasisinin bozulması gibi nedenlerle, reaktif oksijen türevlerinin olusmasına neden olur. Bu çalısmanın amacı akut ve düzenli antrenmanın oksidatif stres üzerine etkisini belirlemektir. Çalısmaya 17 hentbolcü ve 17 sedanter saglıklı erkek denek katılmıstır. Düzenli antrenmanın etkilerini belirlemek için hentbolcüler 6 haftalık antrenman programı uygulamıslardır. Sedanterler, antrenmansız hentbolcüler ve antrenmanlı hentbolcüler 50 dakikalık uzun süreli aerobik kosu protokolünü uygulamıstır. Plazmada sportif yüklenme öncesi ve sonrası Malondialdehit (MDA) ve ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP) degerlerini ölçmek için sportif yüklenmeden önce ve hemen sonra kan örnekleri alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Theoretically, during exercise, oxygen consumption is enhanced by an increased metabolic rate, a process that can lead to an increase in the production of reactive oxygen species. Results of previous studies have established a link among physical exercise, increased O2 consumption, and free-radical production. Exercise leads to the production of reactive oxygen species, by factors such as increased electron flux to mitochondrial electron transport chain in muscle cells, created xanthine oxidase, which is activated by ischemia-reperfusion process, damaged iron-containing proteins, and disrupted homeostasis of Ca2+. The purpose of the present study is to examine the effect of acute and regular exercise on oxidative stress. Seventeen healthy male handball players and 17 male sedanters participated in this study. To investigate the effects of regular training, the handball players applied a 6 week training program. A fifty minute aerobic running exercise protocol in a running track was applied to handball players both before and after regular training; it was also applied to the sedanters. To measure the plasma malondialdehyde (MDA) and the advanced oxidation protein products (AOPPs) levels, blood samples were obtained from the subjects both before and immediately after exercise. As a result, it has been established that 6 week of exercise had decresed MDA levels of handball players(p0,05) were found.