Tüm beden vibrasyon antrenmanının nöromuskuler performans üzerine etkisi
Effects of whole body vibration training on neuromuscular performance
- Tez No: 331602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. ALPARSLAN ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tüm beden vibrasyonu, astronotların uzaydaki yer çekimsiz ortam ve hareketsizlikten kaynaklanan, kas ve kemik dokularında meydana gelen kayıpları önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, fizik tedavi, rehabilitasyon ve antrenman bilimleri gibi alanlarda da kullanılır hale gelmiştir. Çalışmamızda ise; uzun ve kısa süreli yapılan tüm beden vibrasyon antrenmanının, Hoffmann Refleks, izokinetik kuvvet, kassal aktivasyon, denge ve reaksiyon zamanı değişkenleri aracılığıyla nöromuskuler performans üzerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 23.09±2.58 yıl olan, son 3 yıldır düzenli olarak antrenman yapmayan 48 sağlıklı erkek katılmıştır. Katılımcılara 12 haftalık antrenman öncesinde ön test, 12 haftalık antrenman sonrasında son test ve 15 haftalık detraining periyodu sonrasında detraining test olmak üzere üç farklı zamanda ölçümler uygulanmıştır. Bu ölçümlerde Hoffmann Refleks testi, izokinetik kuvvet testi, statik ve dinamik denge testi, elektromiyografik aktivasyon ölçümü ve ayak reaksiyon zamanı testi yapılmıştır. Yapılan Hoffmann refleks ölçümünde; akut olarak tüm beden vibrasyonu uygulatılmış, öncesinde ve sonrasında elde edilen değerler kaydedilmiştir. Elde edilen beş değişkene ait değerlerin zamana ve antrenmanın etkisine bağlı değişimi incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, Hoffmann Refleks ölçümlerinde, kısa süreli ve uzun süreli uygulanan TBV antrenmanının Hmax, H/Mmax ve Heşik değerlerini, kontrol grubuna kıyasla, anlamlı düzeyde artırdığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Whole body vibration has been developed to prevent to loss of muscle and bone tissues resulting from a non-gravity environment and inactivity in space of astronauts. As a result of these studies, whole body vibration has become available in the fields of training science, physiotherapy and rehabilitation in the process. In this study, our purpose was to examine the effect of whole body vibration on neuromuscular performance with through parameters like Hoffmann reflex, isokinetic strength, electromyographic activity, balance and reaction time. The subjects of this study were of 48 healthy men aged 23.09±2.58 and do not exercise on a regular basis the last 3 years. Subjects performed measurement pretest before 12 weeks of whole body vibration training, interm test after 12 weeks of whole body vibration training and posttest after 15 weeks of detraining period at three different times. These measurements Hoffmann reflex test, isokinetic strength test, static and dynamic balance test, electromyographic activity measurement and visual foot reaction time test. The Hoffmann reflex measurement was performed before and after acute whole body vibration values were recorded. The acquired values of the five parameters? transition were analyzed in terms of time and training. According to results, it is determined that TBW tarining applied to short term and long term significiantly increased Hmax, H/Mmax and Hthreshold values compared to the control group, but did not bring about any significant change in the Hlat and Mmax values. Isokinetic strength and flexion and extension of the 12 week training at the end of TBV was significantly increased (p0.05).