Hertzian indentasyonu kullanılarak farklı tipteki güçlendirilmiş tam-seramiklerin hasar modlarının tespit edilmesi
Determination of damage modes on different types of reinforced all-ceramics by hertzian indentation
  1. Tez No: 225528
  2. Yazar: ANDAÇ BARKIN BAVBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT NALBANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Düz yüzeyli yapıların üzerinde normal yüklemede küresel bir indentör ile Hertzian temas testinin yapılması, temel seviyede iliskilerin anlasılması için ideal bir baslangıç noktası saglar. Bu çalısmanın amacı dentin benzeri yapılara iki farklı siman kalınlıgında yapıstırılan çift tabaka ve tek tabaka tamseramiklerin Hertzian indentasyonları yoluyla olusan hasarın degerlendirilmesidir. In-Ceram Alumina ve Empress II sistemleri kullanılarak 10mm çapında 2mm kalınlıgında disk seklinde tamseramik örnekler hazırlandı. Yirmi adet In-Ceram Alumina ve Empress II disk uygun kaplama seramigi ile çift tabakalı olarak hazırlanırken, yirmi adet Empress II disk tek tabaka olarak hazırlandı. Rezin simanın 0,05mm ve 0,3mm kalınlıgına göre örnekler esit sayıda iki ana grup altında toplandı. Örnekler üst yüzlerinden, basma cihazına baglı 3,18mm çapındaki tunhsten karbit (WC) indentasyon küresi ile monotonik yüklendi. Hertzian indentasyonunun dogurdugu hasar modunu gözlemyebilmek için baglı arayüz teknigi kullanıldı. Altı farklı örnek için kritik yükün etkinligini canlandırmak için Sonlu elemanlar yöntemi ile analiz (FEA) kullanıldı. Herbir modeldeki von Mises, makaslama ve çekme stresleri MSC.arc sonlu elemanlar analiz çözücüsü yardımı ile hesaplandı. ndentasyon testleri 0,05mm siman kalınlıgındaki Empress II tek tabakalı disklerin ortalama 2332N kritik yük degeri ile en yüksek degeri temsil ettigini, 0,3mm sima kalınlıgındaki In-Ceram Alumina disklerin ise ortalama 1500N kritik yük degeri ile tüm örneklerin altında en düsük degerde kırıldıgını göstermistir.
Özet (Çeviri)
Hertzian contact testing with a spherical indenter in normal loading on flat-layer structures may provide an ideal starting point for understanding relations at a fundamental level.The aim of this study was to evaluate the failure modes via Hertzian indentation of bilayer and monolayer all-ceramics which was luted onto a dentin like structure with two different cement thicknesses. Disc shaped all- ceramic samples were prepared from In-Ceram Alumina and Empress II systems. Twenty of In- Ceram Alumina and Empress II samples were prepared as bilayered with suitable veneering ceramics whereas twenty Empress II disc were prepared without veneering ceramic to form monolayer samples. All samples were classified under two different thickness of the resin composite cement layer as well (0.05mm and 0.3mm). The samples were monotonically loaded at their top surfaces with a tungsten carbide(WC) indenting sphere of radius 3.18mm mounted into a universal testing machine. In order to observe the failure mode of the Hertzian indentation bonded interface technique was carried out. Finite element analysis (FEA) was used to simulate the effect of the critical load for six samples. The von Misses stress, shear stress and tensile stress on each model were calculated.