özel bir sağlık kuruluşunda çalışan hemşire ve hastabakıcılarda bel ağrısı sıklığı ve ilgili olabilecek bazı risk faktörlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 225546
  2. Yazar: ÖZLEM ZEYNEP GÜRAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUR AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalısma Ankara' da özel bir saglık kurulusunda çalısan ve yardımcı saglık personeli olarak nitelendirilen hemsire ve hastabakıcılarda bel agrısı sıklıgı ve bel agrısı olusumunu etkileyen bazı risk faktörleri ile iliskisinin incelenmesi amacıyla yapılmıstır. Arastırmada bayındır hastanesi Kavaklıdere ve Sögütözü subelerinde çalısan 195 hemsire, 14 saglık memuru ve 46 hastabakıcı incelenmistir. Bayındır Hastanesi Sögütözü binasında 84 doktor, 205 hemsire, 37 hastabakıcı ve 408 idari personel (tıp teknisyeni, hasta danısmanı, biyolog, eczacı vb) olmak üzere toplam 697 personel görev yapmaktadır. Kavaklıdere binasında ise 35 doktor, 36 hemsire, 15 hastabakıcı ve 89 idari personel olmak üzere toplam 175 personel görev yapmaktadır. Bayındır Hastanesi Kavaklıdere binasında sadece poliklinik hizmeti, Sögütözü binasında ise hem poliklinik hizmeti, hem de yatan hasta hizmeti verilmekte olup iki bina arasında nadiren yer degisikligi yapılabilmektedir. Çalısmada veri kaynagı olarak çalısanların sosyo-demografik özellikleri, hastanede bulundukları sırada meslekleri geregi yaptıkları islerin nitelikleri ve mevcut kas-iskelet sistemi hastalıkları ve bel agrısı yakınmasını varlıgını belirlemeye yönelik olarak bir anket formu kullanılmıstır. Verilerin istatiksel çözümlemesinde tanımlayıcı istatistikler yanında ki-kare testi uygulanmıstır. Verilerin analizi spss- 11.0 programında yapılmıstır. Arastırma sonucunda bel agrısı görülme sıklıgı; hemsirelerde %70.4, hastabakıcılarda %73.9 olmak üzere tüm grupta % 71.4 olarak bulunmustur. Bel agrısı olanların % 74.6' sının 1-3 yıl arasında bir süredir bel agrısı çektigi belirlenmistir. ncelenenlerde bel agrısı hakkında egitim alanlarda bel agrısı görülme sıklıgı %63.0, bel agrısı hakkında egitim almayanlarda ise %79.5 olarak saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine low back pain complaints and risk factors that may be related to low back pain among nurses and porters called assistant health care workers in a private hospital. A total of 195 nurses, 14 health technicians and 46 porters who work in Kavaklıdere and Sögütözü departments of Bayindir Hospital were involved in the study. A questionnaire form to determine the sociodemographical characteristics, the kind of duties they perform while working in the hospital, presence of musculoskeletal disorders and low back pain of the participants was used as the data source. Descriptive statistics and chisquare tests were performed by SPSS Version 11.0 statistical package program. As a result, it has been found out that 71.4% of the participants suffer from low back pain, and 74.6% of them stated that pain have been continuing for 1-3 years. It has been found out that %70.4 of nurses and %73.9 of porters suffer low back pain. It has been found out that the frequency of suffering low back among participants educated about low back pain is %63.0 and not educated about low back pain is %79.5.