Farelerde Ehrlich asit solid tümör modelinde Thymus sipyleus ve taurinin, böbrek MDA, Glutatyon, AOPP düzeylerine ve SOD aktivitesine etkileri
The effects of Thymus sipyleus and taurine on kidney MDA, Glutathione, AOPP levels and SOD activity in mice Ehrlich ascites solid tumor model
- Tez No: 225556
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Farelerde Ehrlich Asit Solid Tümör Modelinde Thymus Sipyleus ve Taurinin, Böbrek MDA, Glutatyon, AOPP düzeylerine ve SODAktivitesine EtkileriBu çalısmada kekik ve taurinin, koruma ve tedavi amaçlı olusturulmus fare gruplarında, böbrek malondialdehit (MDA), süperoksitdismutaz (SOD), glutatyon (GSH) ve oksidatif protein hasarı (AOPP) üzerindeki etkisinin arastırılması amaçlanmıstırÇalısma için, 2,5-3 aylık Swiss albino erkek fareler seçilerek, her grupta 6 fare olacak sekilde 6 gruba ayrıldı. Grup-1; saglıklı kontrol, grup-2; tümör kontrol, grup-3; kekik koruma, grup-4; kekik tedavi, grup-5; taurin koruma, grup-6; taurin tedavi grubu olarak ayrılmıstır.Kekik ve taurin koruma grupları ile kontrol grupları arasında, böbrek MDA düzeyleri bakımından anlamlı farklar bulundu (p0,05). SOD aktivasyonu, yalnızca taurin tedavisi uygulanan gruplarda etkin iken (p0,05). AOPP düzeyi tüm gruplar içerisinde anlamlı bir düsüs göstermezken, sadece taurin koruma grubunda azalma meydana gelmistir.Sonuç olarak tümör olusturulan farelerde oksidatif stres artmıs, böbrek dokusunda serbest radikaller artarken antioksidansavunmanın azaldıgı gözlemlenmistir. Eksojen olarak taurin verilmesinin serbest radikal artısını önlerken, antioksidan savunmayı da artırdıgı gözlemlenmistir. Eksojen taurinin MDA düzeyini anlamlı olarak düsürdügü, SOD aktivitesini anlamlı olarak artırdıgı belirlenmistir. Kekik tedavisinin de böbrek dokusunda yalnızca MDA düzeyine etkin oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The Effects of Thymus Sipyleus and Taurine on Kidney MDA, Glutathione, AOPP Levels and SOD Activity in Mice Ehrlich Ascites Solid Tumor ModelThe present study was aimed to investigate the effects of taurine and thyme on kidney malondialdehyde (MDA) superoxidedismutase (SOD), glutathione (GSH) and advanced oxidation protein products (AOPP) in tumor injected mice constituted with the purpose of protection and treatment.Study was conducted in Swiss albino male mice 2,5-3 months old. Animals were divided into 6 groups and each groupconsisted of 6 animals. Group-1 as healthy control group, group-2 as tumor control group, group-3 as thyme protective group, group-4 as thyme treatment group, group-5 as taurine protective group, group-6 as taurine treatment group.There were significant differences on kidney MDA levels between the control groups and the taurine protective as well as thethyme protective groups (p0,05). While SOD activity was effective only in the taurinetreatment group (p0,05). While AOPP levels did not show any significant decrease among all the groups, but a significant decrease was observed only in the taurine protective group.In conclusion, a decrease in the antioxidant defenses was observed in kidney tissue of tumor-exposed animals, while thefree radicals were increased. The exogenously administered taurine inhibited free radical increase, therefore it reinforced antioxidant defenses. It was determined that exogenously administered taurine significantly decreased MDA levels and significantly increased SOD activity. It was observed that thyme treatment was effective only on MDA levels in the kidney tissue.