Cam fiberle güçlendirilen akrilik rezinlerde farklı polimerizasyon yöntemlerinin rest monomer miktarına etkisinin ve sitotoksisitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the influence of different polymerization methods on rest monomer amount and cytotoxicity in the acrylic resins reinforced with glass fibers
  1. Tez No: 225557
  2. Yazar: ÇİĞDEM ARSLAN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARACAER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı polimerizasyon yöntemleri ile hazırlanmış cam fiber ile güçlendirilmiş ve güçlendirilmemiş akrilik rezin materyallerinin rest monomer miktarını ve sitotoksisitesini in vitro koşullarda değerlendirmektir.E-cam fiber ile güçlendirilmiş ve güçlendirilmemiş akrilik rezin örnekler dört farklı polimerizasyon yöntemi (ısı, oto, mikrodalga ve gamma ışını) ile polimerize edilerek hazırlandı. Rest monomer miktarı yüksek performans sıvı kromatografi cihazı kullanılarak tespit edildi. Akrilik rezin test örneklerinin sitotoksisiteleri L929 fare fibroblast hücre kültüründe değerlendirildi. Hücre canlılığı, MTT yöntemi ile 24, 48, 72 ve 96. saatlerde belirlendi. Sonuçlar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile ve gruplar arasındaki farklılıklar ise Tukey HSD ve Mann-Whitney U test ile değerlendirildi.Güçlendirilmiş ve güçlendirilmemiş gruplar arasında en fazla rest monomer miktarı oto polimerize olan test örneklerinde gözlenmiştir. En düşük rest monomer değerleri ise güçlendirilmemiş gruplarda mikrodalga ile polimerize olan örneklerde, fiber ile güçlendirilmiş gruplarda ise ısı ile polimerize olan örneklerde elde edilmiştir. Genel olarak fiber ile yapılan güçlendirme işlemi rest monomer miktarını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the residual monomer amount and cytotoxicity of glass fiber reinforced and unreinforced acrylic resin materials polymerized with different polymerization methods in vitro.E-glass fiber reinforced and unreinforced acrylic resin specimens were prepared with four different polymerization methods (heat-polymerized, autopolymerized, microwave polymerized, gamma-ray polymerized). Residual MMA content was determined using high-performance liquid chromatography. The cytotoxicity of acrylic resin test specimens evaluated with L929 mouse fibroblast cell culture. Cell viability was determined at 24, 48, 72, and 96 h after exposure by MTT method. Results were analysed with one-way ANOVA followed by Tukey HSD and Mann-Whitney U test.The highest residual monomer content between reinforced and unreinforced groups was found in autopolymerized specimens. The lowest residual monomer contents were in microwave polymerized unreinforced groups and heat polymerized reinforced groups. Generally, reinforcement with fiber increased the residual monomer amount.