Mine matriks proteininin (Emdogain), punch greft tekniği ile kapatılan çekim soketinde yeni kemik oluşumuna olan etkisinin Bio-Oss collagen ile karşılaştırılması
The evaluation of new bone in extraction sockets healing with Emdogain and Bio-Oss collagen
- Tez No: 225559
- Danışmanlar: PROF.DR. ATEŞ PARLAR, PROF.DR. ERTAN DELİLBAŞI, PROF.DR. MEHMET YALIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalısmanın amacı, Emdogain® ve Bio-Oss® Collagen uygulanan ve punch greft teknigi ile kapatılan dis çekim soketlerinde, iyilesmeyi ve yeni kemik olusumunu degerlendirmektir. Bu amaçla, aynı çenede simetrik tek köklü dislerinde çekim endikasyonu bulunan 5'i erkek, 5'i kadın 10 birey çalısmamıza dahil edildi. Temel periodontal tedaviden sonra cerrahi operasyonlara baslandı. lk operasyonda çekim endikasyonu konmus simetrik dislerin çekimini takiben rastgele seçilen soketlerden birine Emdogain® digerine de Bio-Oss® Collagen uygulandı. Çekim soketlerinin primer kapatılması, punch greft teknigi ile damaktan alınan serbest mukozal grefle saglandı. Üç aylık iyilesme döneminden sonraki ikinci operasyonda, ogmente edilen çekim soketi bölgelerine re-entry yapılarak, bölgeden 2X8 mm'lik kemik biyopsileri alındı ve histolojik incelemeler baslatıldı. Daha sonra dissiz bölgelere dental implantlar yerlestirildi. Yerlestirilen implantların stabilizasyonları rezonans frekans analiz yöntemi ile sayısal olarak ölçüldü. kinci operasyon sonrası birinci ayda ve üçüncü ayda implantların stabilite ölçümleri kaydedildi. Histolojik degerlendirmeler, tedavi edilen bütün bölgelerde yeni kemik olusumu oldugunu gösterdi. Emdogain® ve Bio-Oss® Collagen grupları arasında sırasıyla; apikalde, koronalde ve toplamda olusan yeni kemik miktarı yönünden karsılastırma yapıldıgında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. Emdogain® uygulanan çekim soketlerine yerlestirilen implantlarda birinci ve üçüncü aylarda ki RFA degerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artıs görülürken, Bio-Oss® Collagen uygulanan soketlere yerlestirilen implantların RFA degerlerinde ki artıs istatistiksel olarak anlamlı degildi. Emdogain® ve Bio-Oss® Collagen grupları içinde, olusan yeni kemik miktarı düzeyleri ile baslangıç RFA ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir dogrusal iliski saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the healing and the formation of new bone in extraction sockets filled with Emdogain® and Bio-Oss® Collagen and covered by using the punch graft technique. Ten (5 male and 5 female) patients having symmetrical teeth in contralateral quadrants of the same jaw condemned for extraction were participated in our study. After the initial periodontal therapy, the surgical operations were started. In the first operation, following tooth extraction, one site was received Emdogain® while the other socket was filled with Bio-Oss® Collagen. Primary coverage of the socket was achieved by using a mucosal punch graft harvested from the palate. After 3 months of healing period, in the second operation, the augmented extraction sites were re-entered. Bone biopsies (2X8 mm) were obtained and the histological examinations were started. Dental implants were placed. The numeric stability values of implants were evaluated by resonance frequency analysis (RFA). Implant stability measurements were re-evaluated at first and third months. Histologic examination revealed new bone in all specimens. When we compare the new bone between Emdogain® and Bio-Oss® Collagen groups, there was no statistically significant differences respectively in apical and coronal sections of biopsies between two groups. RFA values were statistically higher for implants placed in Emdogain® sites at first and third months while no significant differences were seen in RFA values for implants placed in Bio-Oss® Collagen sites. There was no correlation between the amount of new bone in sockets and baseline RFA values for implants in Emdogain® and Bio-Oss® Collagen groups.