Modifiye tandem traksiyon yüz arkı apareyinin erken ve geç dönemde uygulanmasının dentofasiyal yapılar üzerindeki etkileri
Early and late treatment effects of modified tandem traction bow appliance
  1. Tez No: 225560
  2. Yazar: ZEYNEP ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUBA TORTOP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu arastırmanın amacı, iskeletsel sınıf 3 olgularda, Modifiye Tandem Traksiyon Yüz Arkı Apareyi'nin dentofasiyal yapılar üzerindeki etkilerini degerlendirmek ve büyümenin erken ve geç dönemlerindeki etkilerini karsılastırmaktır. Arastırma materyali; maksillanın gelisim yetersizligi, maksillanın gelisim yetersizliginin ve mandibulanın ileri yön gelisim fazlalıgının kombinasyonu ile olusan iskeletsel ve dissel sınıf 3 maloklüzyona ve ön çapraz kapanısa sahip , kemik yasları 6-9 yıl arasında olan 30, kemik yasları 10-14 yıl arasında olan 15 bireyden olusturuldu. Birinci (erken) uygulama ve kontrol grubu, kemik yasları 6-9 yıl arasında olan 30 bireyden rasgele 15'er birey seçilerek olusturuldu. kinci (geç) uygulama grubu, kemik yasları 10-14 yıl arasında olan 15 bireyden olusturuldu. Ortalama kemik yaslarının, birinci (erken) uygulama grubunda 8 yıl 2 ay, ikinci (geç) uygulamagrubunda 11 yıl 9 ay, kontrol grubunda 7 yıl 11 ay olarak saptandı. Lateral sefalometrik, panaromik ve el-bilek radyografileri uygulama/kontrol basında ve uygulama/kontrol sonunda alındı. Her iki uygulama grubu da Modifiye Tandem Traksiyon Yüz Arkı Apareyi ile tedavi edildi. Aparey, ortalama 2 mm overjet elde edilinceye kadar günde 14-16 saat arasında kullandırıldı. Uygulama süresi, birinci (erken) uygulama grubunda 9,36 ay, ikinci (geç) uygulama grubunda 11,28 ay ve kontrol süresi 8,64 ay olarak saptandı. Arastırma bası ve sonunda alınan lateral sefalometrik filmlerde 62 ölçüm yapıldı. Uygulama sırasında olusan degisikliklerin ve gruplar arasındaki farkların degerlendirilmesi ve iskeletsel ve dissel etkilerin belirlenmesi için `Faktöryel düzende tekrarlanan ölçümde ANOVA teknigi' ile istatistiksel analizler yapıldı. `Modifiye Tandem Traksiyon Yüz Arkı Apareyi' uygulaması sonucunda; büyümenin hem erken dönemlerinde hem de geç dönemlerinde maksillanın ileri yönde yer degistirdigi bulundu. Her iki uygulama grubunda da, maksillo-mandibuler iliskinin özellikle maksillanın sagital yönde ileri yer degistirmesi sonucu düzeldigi ve maksillanın ileri yönde hareket ederken önemli bir anterior rotasyona ugramadıgı bulundu. Her iki uygulama grubunda da; üst kesici dislerde labial tipping, alt kesici dislerde retrüzyon ve lingual tipping ve alt molar dislerde distalizasyon oldugu ve gruplar arasında farklılık olmadıgı bulundu. Overjet ve molar iliskinin, erken yas grubunda hem iskeletsel hem de dissel düzelme ile, geç yas grubunda daha çok iskeletsel düzelme ile arttıgı saptandı.
Özet (Çeviri)
The study material consisted of 30 patients having skeletal ages 6 to 9 years and 15 patients having skeletal ages 10 to 14 years with dental and skeletal Class III malocclusion with maxillary deficiency or combined maxillary deficiency and mandibular overgrowth and anterior crossbite. An early treatment and a control group constructed with 15 patients in each group randomly chosen from 30 patients (skeletal age 6-9 years). A late treatment group constructed with 15 patients (skeletal age 10- 14 years). The average skeletal ages were as 8 years 2 months for the early treatment group, 11 years 9 months for the late treatment group and 7 years 11 months for thecontrol group. Lateral cephalometric, panaromic and hand-wrist radiographs were taken before and after treatment/observation. In both groups all patients were treated with Modified Tandem Traction Bow Appliance. The patients were instructed to wear the appliance 14-16 hours per day until approximately 2 mm overjet was achieved. The treatment period was found 9,36 months for early treatment group and 11,28 months for late treatment group. The observation period was found 8,64 months 62 parameters obtained from the lateral cephalometric radiographs that was taken before and after treatment were measured. Statistical analysis were made with `Repeated measurement factorial designed ANOVA teqnique? to evaluate the changes and the differences between the groups and to determine the skeletal and dental effects occurred during treatment. After the treatment of `Modified Tandem Traction Bow Appliance; in both early and late growth periods maxillary forward displacement were observed. The maxillary-mandibular relationship was corrected especially because of the forward movement of the maxilla and no significant anterior rotation of maxilla was found in both treatment groups. In both treatment groups, labial tipping of upper insicors, lingual tipping and retrusion of lower insicors and distalization of lower molars were observed and no significant difference was found between the groups. Overjet and molar relationship, were increased due to both skeletal and dental correction in early treatment group but were increased mostly due to skeletal correction in late treatment group.